سه شنبه - 2018 دسامبر 11 - 3 ربيع الثاني 1440 - 20 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195358
تاریخ انتشار : 27 شهریور 1395 0:2
تعداد بازدید : 313

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

تنبیه زن و آثار آن از دیدگاه اسلام

این پایان نامه تحت عنوان تنبیه زن از دیدگاه اسلام به یکی از موضوعات اخلاقی اجتماعی خانواده پرداخته است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تنبیه زن و آثار آن از دیدگاه اسلام

1395

مینا کلابی

مهناز رحیم پور

ملیحه حاجیان

تنبیه، تشویق، تمکین، ضرب، تأدیب، نشوز

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

این پایان نامه تحت عنوان تنبیه زن از دیدگاه اسلام به یکی از موضوعات اخلاقی اجتماعی خانواده پرداخته است. یکی از روش های تربیتی انسان تنبیه است. انسانها بنا به ذات تربیت پذیری از طریق تشویق و تنبیه تربیت می شوند. تنبیه واژه ای است در مقابل تشویق و مراد از تنبیه زنان این است که چرا اسلام با اینکه آئینی است بر اساس مهر و عطوفت، عفو و محبت و از خود گذشتگی، مسئله تنبیه زنان را مطرح کرده است.

با توجه به اینکه اسلام دین همه جانبه و کامل است و به جنبه های تربیتی انسانها توجه کامل داشته است. اسلام تنبیه زن را جایز می داند ولی در موارد بسیار نادر و با شرایط خاص و فقط با هدف تربیت و اصلاح. پس می توان گفت افراد را در جهت تربیت هم می توان تشویق کرد و هم تنبیه، اما در بعضی افراد، تنبیه سازگارتر و کارسازتر است. تنبیه زنان در اسلام تابع شرایطی است که بوجود می آید و تنبیه زنان در نزد دانشمندان اسلامی از جهت تربیتی مطرح شده است و طرح آن برای حفظ بنیان خانواده و جلوگیری از فساد در جامعه می باشد.

یکی از بینش های افراطی و تفریطی نسبت به بیان قرآن در آیه 34 سوره نساء جواز ضرب زدن است. از جنجالی ترین بحث هایی که هدف اصلی قرآن که رساندن افراد به بالاترین مرتبه کمال است را زیر سوال برده و نگرش های انحرافی را رواج داده است مسئله تنبیه بدنی زن می باشد. اگر این مسئله کامل و صریح روشن سازی نشود مورد سوء استفاده افراد ناباب قرار می گیرد و به آموزه های دینی و قرآنی خدشه وارد می کند. هدف این پایان نامه ارائه راه درمان برای مشکل خانوادگی نشوز می باشد که این راه فقط برای درمان است و افشا نکردن اسرار خانواده به خارج از خانواده می باشد.

این پژوهش جنبه کاربردی داشته و به روش توصیفی و تا حدی تحلیلی مباحث را دنبال می کند و مطالب آن به روش کتابخانه ای و پایان نامه ای گردآوری شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :