سه شنبه - 2018 نوامبر 13 - 5 ربيع الاول 1440 - 22 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195355
تاریخ انتشار : 26 آذر 1388 11:53
تعداد بازدید : 167

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

جايگاه يتيم در آيات و روايات

از زماني که انسان آفريده شد ، همواره تا کنون ايتام و افراد بي سرپرست در جامعه به دلائل مختلف به خصوص جنگ ، سيل ، زلزله و ... وجود داشته و دارد و چه بسا توسط افراد گوناگون با اغراض مخلتف مورد تعرض قرار گرفته و حقوق آن ها ضايع مي شود .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

جايگاه يتيم در آيات و روايات

1388

فاطمه خجسته

علی مختاری   

فرزانه نیکوبرش راد

يتيم ، انفاق ، تعليم ، تربيت ، ظلم    

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

از زماني که انسان آفريده شد ، همواره تا کنون ايتام و افراد بي سرپرست در جامعه به دلائل مختلف به خصوص جنگ ، سيل ، زلزله و ... وجود داشته و دارد و چه بسا توسط افراد گوناگون با اغراض مخلتف مورد تعرض قرار گرفته و حقوق آن ها ضايع مي شود .

با آگاهي دادن به افراد و مطلع کردن آنان از عوارض و عواقب شوم تضييع حقوق يتيمان تا حدودي زمينه براي اصلاح امور ايتام فراهم مي شود و آن جا که يتيم از نعمت بزرگي چون پدر يا مادر يا هر دو محروم است از نظر روحي و عاطفي بسيار حساس و ضربه پذير است که مي توان با بيان آثار مثبت و پاداش نيکي به يتيمان افراد جامعه به خصوص خويشاوندان را به اين امر تشويق کرده تا بدين وسيله از بسياري ناهنجاري هاي فردي و اجتماعي حتي بزه کاري جلوگيري شود .روش اين تحقيق تحليلي توصيفي است و براي جمع آوري مطالب از روش کتابخانه اي استفاده شده است که اين تحقيق در چهار فصل ارائه گرديده است .

يتيم به کودکي گفته مي شود که پدر خود را قبل از بلوغ از دست داده باشد که با چشم اندازي دور تر بدين واژه (يتيم) مي توان مفهوم عميق تري از آن درک کرد که در روايات از آن به يتيم معنوي تعبير شده است که دستش ازدامن امامش کوتاه شده و از مرکز تفکر ائمه دين خود باز مانده است که  بيش از يتيم جسماني در معرض آسيبند ، چراکه دشمنان با نفوذ در حاکميت هاي کشورهاي اسلامي به تهاجم عليه فرهنگ اسلام پرداخته و در پي به دام انداختن اين افراد هستند ؛ از اين رو خدمات فکري و فرهنگي و تعليم و تربيت کساني که جانشان در تير رس ترکش هاي شياطين انسي است بسيار پر ارزش تر از خدمت مالي و رفاهي آنان است .

در دوران جاهليت يتيم در نزد آن ها نه تنها ارزشي نداشته بلکه همواره به خواري ، سستي و بيچارگي و فقر توصيف مي شد که با پيدايش آئين حيات بخش اسلام آئين و سنن جاهليت از جامعه عرب رخت بربست . اسلام به عنوان کامل ترين دين الهي ، همواره مستضعفين و محرومين جامعه را زير چتر حمايت خويش داشته و ايتام را بيشتر از ساير محرومين مورد رأفت و عطوفت قرار داده و سرپرستي آنان را از بهترين و پسنديده ترين امور به حساب مي آورد و رعايت عدالت را در ازدواج با دختران يتيم مورد تأکيد قرار داده است . سيره عملي معصومين (ع) نيز در اين زمينه بسيار درس آموز مي باشد که ايشان همواره در برآوردن نياز هاي عاطفي و مادي ايتام اهتمام داشتند .

کودکان يتيم را بايد مورد احترام و نيکي قرارداد تا احساس کمبود نکرده و دچار اختلالات روحي و رفتاري نشوند و از جمله حقوق آنان حق تعليم و تربيت است و اين وظيفه خطير بر عهده سرپرستان ايشان مي باشد .

بيشتر آيات در مورد يتيم مربوط به مسائل مادي و اقتصادي او مي باشد . اسلام تجاوز به اموال يتيمان را از گناهان کبيره برشمرده و وعده آتش به مرتکبان آن را داده است . سرپرستان يتيم بايد دقت در نگهداري مال او کنند و کودک يتيم را مورد آزمايش قرار دهند تا اگر به سن بلوغ و رشد عقلي و جسمي رسيده ، اموالش را دريافت کند . سرپرستان يتيم مي توانند براي تأمين معاش يتيم از راه هايي چون صدقه ، خمس ، فيء استفاده کنند .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :