شنبه - 2018 دسامبر 15 - 7 ربيع الثاني 1440 - 24 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195311
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1387 10:33
تعداد بازدید : 121

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

آداب ميهماني و ميهمانداري در قرآن و سنت

موضوع اين تحقيق، آداب ميهماني و ميهمان داري در قرآن و سنت است، که براي بررسي اين موضوع و اهميت آن در اسلام، شروع کردم.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

آداب ميهماني و ميهمانداري در قرآن و سنت

1387

فاطمه دهقانی

فاطمه ایمانی

فرزانه نیکوبرش راد

آداب، ميهمان و ميهمانداري، سنت، ضيافت و ضيف، صله رحم

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع اين تحقيق، آداب ميهماني و ميهمان داري در قرآن و سنت است، که براي بررسي اين موضوع و اهميت آن در اسلام، شروع کردم. آيا دين اسلام که کامل ترين دين است و هدفش کمال انسان است، روابط اجتماعي را براي انسان که موجودي اجتماعي است در اين مقصود دخيل مي داند؟ و آيا براي اين روابط حد و مرزي وضع کرده است؟

با استفاده از قرآن کريم و تفاسير و کتابهاي اخلاق، نهج البلاغه و ... به اين مطالب دست پيدا کردم: انسان موجودي است که براي زندگي در اجتماع ساخته شده و تکامل مادي و معنوي او نيز در همين است که زندگي جمعي داشته باشد و لذا هيچ يک از مذاهب آسماني اين معني را از انسان نفي نمي کنند. زندگي بايد به گونه اي اجتماعي و در سايه وحدت و همکاري تداوم يابد تا به کمال و رستگاري برسيم.

با مسأله صله رحم به گونه اي برخورد شده و مي شود که گويا يک امر مستحب است در حالي که همچون فريضه نماز و روزه، يک امر واجب است و ترک آن حرام الهي مي باشد.

در رابطه با جايگاه صله رحم و اهميت آن در اسلام، مطالب بسيار تکان دهنده اي وجود دارد، خداوند مي فرمايد: «من رحمانم، رحم را آفريدم و او را از اسم خود گرفته ام، پس هرکه به او بپيوندد من به او بپيوندم و هرکه از من ببرد من از او ببرم

انسان در هر جايگاه و موقعيتي که باشد، هرگز از ارحام خود بي نياز نيست و ارحام هرکس مانند بال و پر او هستند که بي توجهي به آن کار عاقلانه اي نيست. نخست سخنگوي اعضاي تن در روز قيامت، رحم است. و از اهميت رحم پيداست که آثار بسيار مهمي در زندگي دنيوي و اخروي انسان دارد و همچنين ترک آن تبعات سنگيني خواهد داشت.

اسلام براي روابط اجتماعي ريزه کاري هايي در نظر گرفته است از جمله اينکه: از ميزبان خواسته تا به استقبال ميهمان خود برود و او را اکرام و احترام نمايد و در برخورد با او رعايت حسن خلق نموده و از ميهمان خود دفاع کند، آبرويش را حفظ کند و او را براي رضاي خدا اطعام کند و در نهايت او را با اظهار ناراحتي از رفتن ميهمان، بدرقه کند و خدا را براي اين نعمت سپاس گويد.

اسلام، ميهمان را نيز موظف کرده تا بدون اجازه صاحبخانه، وارد نشود، بدون دعوت نرود و دعوت را بپذيرد. در هنگام ورود اهل خانه را مورد سلام و تحيت قرار دهد و چون به او اجازه ورود به حريم خصوصي خانه داده شد، حرمت اين حريم را نگه داشته و اسرار ميزبان را حفظ کند، به او خيانت نکند، باعث زحمت نشود، به ميزبان خود بي احترامي نکند، نسبت به پذيرايي سختگير نباشد و از ميزبان تشکر نموده و او را مورد دعاي خير خود قرار دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :