سه شنبه - 2018 اکتبر 16 - 6 صفر 1440 - 24 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195299
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1386 10:23
تعداد بازدید : 225

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

علم لدني در قرآن و سنت

هدايت بشر به سوي هدف خلقتش تنها در سايه علم و دانش تحقق پذير است، اما كدام علم؟ قطعاً علم و دانش اكتسابي و فراهم آمده از ابزار مادي به سبب محدوديت و خطا پذيري، براي نيل به اين هدف، بسيار ناقص و نارساست، پس انسان براي رسيدن به كمال نهايي خويش به علوم ديگري احتياج دارد كه از طريق ابزار مادي تحصيل علم به دست نمي آيد بلكه خداوند از طرق خاصي اين علوم را جهت آشنايي انسان و امكان دست يابي بر حقايق ماوراي جهان ماده بر وي معلوم مي سازد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

علم لدني در قرآن و سنت

1386

زينب هداوندميرزايي

زهرا رضاپور

فرزانه نیکوبرش راد

علم لدني، سنت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

هدايت بشر به سوي هدف خلقتش تنها در سايه علم و دانش تحقق پذير است، اما كدام علم؟ قطعاً علم و دانش اكتسابي و فراهم آمده از ابزار مادي به سبب محدوديت و خطا پذيري، براي نيل به اين هدف، بسيار ناقص و نارساست، پس انسان براي رسيدن به كمال نهايي خويش به علوم ديگري احتياج دارد كه از طريق ابزار مادي تحصيل علم به دست نمي آيد بلكه خداوند از طرق خاصي اين علوم را جهت آشنايي انسان و امكان دست يابي بر حقايق ماوراي جهان ماده بر وي معلوم مي سازد. يكي از اين علوم، علم لدني است كه در اين تحقيق در آيات و روايات بررسي مي شود. از اين جاست كه ضرورت پژوهش و تحقيق پيرامون اين موضوع، روشن مي گردد. علاقه شخصي و شناخت بيشتر علم لدني، انگيزه ديگر پرداختن به اين موضوع بوده است.

روش تحقيق مورد استفاده، تحليلي -  توصيفي و روش جمع آوري اطلاعات، به صورت كتابخانه اي است و مطالب آن در چهارفصل ارائه شده است.

تعريف علم  در لغت و تعريف آن در اصطلاح فلاسفه، متكلمان، عرفا و صوفيه و در اصطلاح علم جديد و بيان اقسام آن و راه ها و ابزارهاي شناخت علم مورد بررسي قرار گرفته است.

علم در آيات قرآن كريم و روايات اسلامي از جايگاه و فضيلت ويژه اي برخوردار است؛ گاهي همين علم براي افراد سست ايمان حجاب قرار مي گيرد. علم لدني به معني علم رباني كه از طريق الهام به صاحبش مي رسد، در آياتي مانند آيه 65 سوره كهف اشاره شده است. اين علم در كلام معصوم - عليهم السلام - و در اصطلاح عرفا نيز داراي تعاريف مصاديقي است.

علم غيب به عنوان متعلق علم لدني و رابطه آن با اين علم از لحاظ لغت و اصطلاح، اقسام و طرق اخذ آن مانند وحي، تحديث و ... مورد بررسي قرار گرفته است. و نيز عرش، كتاب مبين، ام الكتاب، لوح محفوظ و... به عنوان منابع و مأخذ علم لدني مطرح شده اند.

در آياتي از قرآن كريم، انبياء و اولياء الهي عليهم السلام به عنوان صاحبان و بهره مندان از علم لدني معرفي شده اند. مصاديق اين آيات مانند آگاهي جامع به تشريع الهي، آگاهي از غيب، گزارش غيبي مسيح عليه السلام - .... مي باشد. همچنين معصومين عليهم السلام نيز از علم لدني و علم غيب برخوردار بوده اند. رواياتي از معصومين عليهم السلام نيز پيرامون علم لدني در پايان بيان شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :