چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195271
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1387 8:48
تعداد مشاهدات : 136

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

بررسی دروغ و آثار آن در قرآن و سنت

موضوع تحقيق ، دروغ از ديدگاه قرآن و سنت مي باشد. بيان ابعاد مختلف دروغ همچنين تشريح آن از اهداف اين پژوهش مي باشد

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

  بررسی دروغ و آثار آن در قرآن و سنت

1387

مهرانگیز حیدری  

آقای احمدی   

فرزانه نیکوبرش راد

دروغ ، آثار ، سنت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع تحقيق ، دروغ از ديدگاه قرآن و سنت مي باشد. بيان ابعاد مختلف دروغ همچنين تشريح آن از اهداف اين پژوهش مي باشد  اين رذيله اخلاقي يكي از معضـلات جـوامع امروزي است كـه موجب بسياري از مشكلات فردي و اجتماعي شده است . با شناخت دقيق و كامل مي توان با اين بيماري روحي و رواني مبارزه نمود. تعريف و تبيين موضوع واهميت و جايگاه آن ، بيان اقسام ، علل و پيامد هاي فردي و اجتماعي دروغ گويي دامنه اين تحقيق را تشكيل مي دهد .

از آن جا که دروغ گويی آفريده شيطان است و ريشه نفاق و خاست گاه همه گناهان و خيانتی بزرگ ، هرگز سزاوار مسلمانان نيست که دروغ بگويند. مسلمانان آينه رفتار يکديگرند و بايد نيک خواهانه درپی اصلاح يکديگر برآيند و کاستی های خود را جبران کنند. از اين رو هر گونه دروغی به برادر دينی ، بخشی از حقيقت را بر او می پوشاند و مانع از کمال وی می شود . پديده دروغ اگر در جامعه رواج پيدا کند، ديگر مومنان آينه يکديگر نخواهند بود و روح حقيقت جويی و کمال طلبی در آنان می ميرد .

ريشه کلمه دروغ « دورخ » است ، زيرا شخص دروغ گو دو چهره دارد ؛ ظاهری خوش سيما و باطنی ديو صفت . با زبان اظهار ارادت می ورزد ، در نهان تخم نفرت و کينه می کارد .

دروغ هنگامي پديد مي آيد كه انسان چيزي را بر خلاف باور خود ابراز نمايد . به تعبير ديگر دروغ اظهارات خلاف باور و بر ضد عقيده است . به اين ترتيب ، دروغ با باور انسان گره مي خورد ، لذا از خطا و اشتباه متمايز مي گردد . حال اگر ادعايي را كه مطابق واقع است ، اما به آن باور ندارد ، بر زبان آورد ، دروغ گفته است .

 

در حرمت و زشتي دروغ هيچ گونه ترديدي نيست چنان چه ادله اربعه ( كتاب و سنت و عقل و اجماع ) همه بر حرمت آن دلالت دارند . و آيات و اخبار در اين باره در حد تواتر است اما اين كه آيا دروغ گفتن مطلقاً و بالذات از گناهان كبيره است يا آن كه با عروض بعضي از عناوين و در شرايط خاص از كبائر محسوب مي شود ؛ جاي بحث است .

در ميان مسلمانان عموماً حكم غير اخلاقي بودن دروغ ، مطلـق درنظر گرفته نشده است و علماي اخـلاق با استناد به سخنان معصـومين - عليهم السلام - دروغ را در مواردي مـجاز و حتي واجـب دانسته اند . شرع مقدس به منظوراجتناب از دروغ يك راه حل اساسي ارائه داده است تا حتي الامكان نفس انسان به اين گناه آلوده نگردد و آن راه حل « توريه » است .

اين بيماري اخلاقي همچون هر بيماري ديگر داراي ریشه ای مي باشد اولين راه مبارزه با بيماری دروغ شناختن ريشه آن است . ريشه هاي دروغ مانند : حسد ؛ خشم ؛ مال دوستی ؛ همنشينی با دروغ گويان ؛ ريا و... .

دروغ به عنوان گناه کبيره داراي مفاسد و ضررهاي بي شماري است. اين مفاسد گاهي روانی است، مانند : ناراحتی درونی ؛ فراموشی؛ تناقض گويی؛ بی شرمی. گاهی اقتصادی است، مانند: فقر؛ تنهايي دروغ گو؛ بي كسي . و گاهی اجتماعی است مانند: رسوايي؛ بي آبرويي؛ بي ارزشي سخن ؛ سلب اعتماد ؛ بد بيني مردم و... .

البته اين بيماري و رذيله اخلاقي راه کارهايي براي درمان دارد ؛ دانشمندان اخلاق براي درمان بيماری ‏های اخلاقی انسان ، دو راه « علمی» و « عملی» را سفارش مي ‏كنند . راه علمی آن، تفکر، تذکر، علم آموزي، و راه عملی آن، پرهيز از معاشرت با دوستان دروغ گو ،پرهيز از پرحرفی و وراجی ، ريشه يابی علل دروغ . به طور خلاصه در راه علمی ، بر آگاهی های بازدارنده ، و در راه عملی ، به رفتارهای برطرف كننده تاكيد می‏ورزند

اميـد است با به كارگيري اين روش ، خود را از اين رذيله خطرناك و مرض سخت و مهلك ، دور نمائيم و از آفات دنيوي و اخروي آن در امان باشيم .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :