دوشنبه - 2018 اکتبر 15 - 5 صفر 1440 - 23 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195270
تاریخ انتشار : 19 آبان 1395 8:36
تعداد بازدید : 155

مدرسه علمیه قبا

بررسی بعد سیاسی هجرت پیامبر (صلي الله عليه و آله وسلم ) وارتباطش با حکومت جهانی مهدی (عج)

هجرت پيامبر بعد از سه سال بعد از علني شدن دعوت ايشان و به دنبال آزار و اذيت قريش و مشرکين انجام شد تا هم جان پيامبر (صلي الله عليه و آله وسلم) و يارانش نجات يابد و هم يک حکومت پايه گذاري شود. حکومتي که بنا به خواست خداوند پايه جهاني باشد. هجرت هم در آيات و هم در روايات مورد توجه قرار گرفته است و عمل به آن در شرايطي هم پايه ي ايمان به خداوند مطرح است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قبا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی بعد سیاسی هجرت پیامبر (صلي الله عليه و آله وسلم ) وارتباطش با حکومت جهانی مهدی (عج)

1391

 

اکرم نوروزی

فهیمه محلاتی

طوبی شاکری

هجرت، حکومت جهاني، سياست و دين

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

این پژوهش با موضوع بررسی بعد سیاسی هجرت پیامبر (صلي الله عليه و آله وسلم ) وارتباطش با حکومت جهانی مهدی (عج) به روش کتابخانه ای وبا بررسی و تحقیق کتب تاریخی وتفسیری تهیه ودر چهار فصل مجزا تدوین شده است وبه دلیل عدم وجود کتاب یا تحقیقی که مشخصا با این عنوان نوشته شده باشد ، این موضوع را انتخاب وبه پژوهش پرداختیم.

هجرت پيامبر بعد از سه سال بعد از علني شدن دعوت ايشان و به دنبال آزار و اذيت قريش و مشرکين انجام شد تا هم جان پيامبر (صلي الله عليه و آله وسلم) و يارانش نجات يابد و هم يک حکومت پايه گذاري شود. حکومتي که بنا به خواست خداوند پايه جهاني باشد.

هجرت هم در آيات و هم در روايات مورد توجه قرار گرفته است و عمل به آن در شرايطي هم پايه ي ايمان به خداوند مطرح است.

هجرت پيامبر (صلي الله عليه و آله وسلم) علاوه بر اينکه آغاز تاريخ اسلام اعلام شد، يک حرکت سياسي نيز محسوب مي شود. زيرا ايشان با اين حرکت، حکومتي را پايه گذاري کرد که در آينده جهاني شده و باعث پيوند بين رهبري ديني و رهبري سياسي جامعه خواهد شد.

بعد از خود به امر الهی يک رهبر را تعيين کرد که برای تحقق آن پيامبر اکرم (صلی الله عليه و آله وسلم) و به مسلمين اعلام کرد اما بر اساس شرايطي اين امر محقق نشد و حکومت جهاني پيامبر از مسير اصلي خارج و بدست نااهلان افتاد و بعد از 25 سال به صاحبان اصلي بازگشت اما بسيار خسته و رنجور و در جاهايي نيز مورد بدعت واقع شده است.

باز هم خلفای بنی اميه و بنی عباس دست به کارشکني زدند و جانشينان پيامبر (صلي الله عليه و آله وسلم) را يکي بعد از ديگري به شهادت رساندند. اما به خواست خداوند آخرين جانشين پيامبر که مأمور تشکيل حکومت جهاني پيامبر (صلی الله عليه و آله وسلم) است غايب شدند تا دست دشمنان به ايشان نرسد.

در آيات و روايات زيادي درباره ي اين حکومت جهاني سخن به ميان آورده اند و وصف آن را کرده اند و آن دوران و حکومت و چگونگي تسلطش بر جهان را توصيف کرده اند.

در روايات آمده است که درعصر مهدي، عقول مردم کامل مي گردد و سطح معلومات عمومي بالا مي رود و زمين همه ي آنچه را که در آن نهان است را آشکار مي کند.

عدل و داد مهدي (عج) تمام زمين را فرامي گيرد و بسياري از کفار به واسطه ي ديدن علائم به اسلام مي گروند و مسلمان مي شوند و کل جهان تحت يک حکومت اداره مي شود و عملاً پيوند دين و سياست را به منحصه ي ظهور مي نهند.

نتیجه : خداوند با خلقت ابوالبشر و فرو فرستادنش به زمین وپیامبر قرار دادن ایشان یک هدف را دنبال می کند و آن تجمیع بشر زیر یک حکومت واحد است. اما این هدف بعد از پیامبر اسلام بدست یک نفر و آن آخرین امام شیعیان است که زمان تحقق آن را فقط و فقط خدا می داند وتا شرایط تمام و کمال ایجاد نشود حکومت عدل جهانی محقق نمی شود

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :