چهارشنبه - 2018 ژوئن 20 - 7 شوال 1439 - 30 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195266
تاریخ انتشار : 19 آبان 1395 8:24
تعداد مشاهدات : 112

مدرسه علمیه قبا

ررسی دعا و شرایط استجابت آن از دیدگاه آیات و روایات

دعا، راز و نیاز و سخن گفتن با خالق هستی است و جذبه ای الهی و موهبتی آسمانی برای بندگان و مهمانی سلطان باعظمتی است که انسان را مورد لطف و محبت خویش قرار داده است. دعا به معنی خواندن و خواهش نمودن است و ارتباط مخلوق با خالق خویش است و طلب حاجت از غنی بی نیاز و در نهایت رسیدن به کمالات و فیوضات معنوی و پرواز روح به مقام قرب الهی است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قبا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی دعا و شرایط استجابت آن از دیدگاه آیات و روایات

1390

 

سمیه معینی

حوریه خدایی

فرزانه نیکوبرش

دعا ، استجابت ، درخواست ، امید ، آرامش ، تضرّع  

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

عنوان این پژوهش، بررسی دعا و شرایط استجابت آن از دیدگاه آیات و روایات می باشد .

   دعا، راز و نیاز و سخن گفتن با خالق هستی است و جذبه ای الهی و موهبتی آسمانی برای بندگان و مهمانی سلطان باعظمتی است که انسان را مورد لطف و محبت خویش قرار داده است.

   دعا به معنی خواندن و خواهش نمودن است و ارتباط مخلوق با خالق خویش است و طلب حاجت از غنی بی نیاز و در نهایت رسیدن به کمالات و فیوضات معنوی و پرواز روح به مقام قرب الهی است.

   با توجه به جایگاه رفیع نیایش در نظام آفرینش و نقش برجسته آن در ساختار شخصیت انسان و با در نظر گرفتن این نکته که دعا بهترین راه صعود به قله تکامل و ترقی است مشاهده می کنیم که آیات و روایات فراوانی به این موضوع پرداخته اند. لذا لازم است « دعا و شرایط استجابت آن از دیدگاه آیات و روایات » مورد بحث قرار گیرد. دعا از جایگاه رفیعی در زندگی انبیاء و ائمه علیهم السلام برخوردار است . آیات و روایات ضمن بیان نقش دعا در حیات بشر با تأکید فراوان انسان ها را سفارش و ترغیب می کنند که از این بحر عمیق و پرگهر بیشترین بهره را ببرند و راهی را نشان می دهند که هرکس به قدر همت خود می تواند به مقصود برسد.

   دعا دارای انواع و مراتب و آثار مختلفی است و زمان ها و مکان ها و شخصیت افراد در استجابت یا عدم استجابت آن موثر می باشد.

   از آنجا که استعمارگران و رهبران سودجوی آنها در جهت حفظ منافع کثیف خود با سرکوب قوای عقلانی و در سایه جهالت و بی خبری مردم اعتقادات مذهبی آنان را تحریف کرده و دعا را دستخوش افکار افراطی و تفریطی قرار می دهند به حدی که عده ای منکر دعا می شوند و آن را مورد استهزاء قرار می دهند و دعا را به خرافات ضد عقل و ضد علم آلوده کرده و بعد به عنوان یک اعتقاد واقعی دینی به خورد مردم ساده لوح می دهند لذا تبیین دعا از دیدگاه آیات و روایات لازم و ضروری است .

   معمولا انسان ها به اقتضای مراتب شخصیت و سعه وجودیشان اهدافی را با دعا کردن دنبال
می کنند که عمده ترین آنها عبارتند از اول نزدیکی به خدا دوم رسیدن به آرامش روحی و سکون قلبی و سوم رسیدن به آرزوها و برآورده شدن حاجاتشان

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :