سه شنبه - 2018 دسامبر 11 - 3 ربيع الثاني 1440 - 20 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195265
تاریخ انتشار : 19 آبان 1395 8:20
تعداد بازدید : 167

مدرسه علمیه قبا

چگونگی انتقال مفاهیم دینی در قالبهای هنری

هنر و خلاقیت و ابتکار، یک پدیده ی جهانی و بشری است که در همه ی ابعاد زندگی انسان حضور داشته است و به عنوان یک بعد از زندگی اجتماعی انسان همواره مطرح بوده و خواهد بود. آثار هنری، اعم از: شعر، نقاشی، موسیقی، سینما و... از دو جهت قابل ارزیابی است

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قبا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

چگونگی انتقال مفاهیم دینی در قالبهای هنری

 

1390

زینب عطارزاده

مهناز بادران

فرزانه نیکوبرش

هنر، دین، زیبایی، مفاهیم دینی، قالب های هنری

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

این تحقیق با عنوان چگونگی انتقال مفاهیم دینی در قالبهای هنری است. روش کار در این تحقیق با توجه به ماهیت موضوع مورد بررسی توصیفی و کاربردی است. توصیفی است زیرا به تعریف و توصیف هنر ودین می پردازد و از جهتی که چگونگی انتقال مفاهیم را در قالب هنر بیان می کند کاربردی است واز سویی کتابخانه ای است زیرا از جمع آوری مطالب از کتابها و آرشیوها صورت گرفته است.

هنر و خلاقیت و ابتکار، یک پدیده ی جهانی و بشری است که در همه ی ابعاد زندگی انسان حضور داشته است و به عنوان یک بعد از زندگی اجتماعی انسان همواره مطرح بوده و خواهد بود. آثار هنری، اعم از: شعر، نقاشی، موسیقی، سینما و... از دو جهت قابل ارزیابی است:

در مرحله ی اول از طریق آن می توان به بررسی کیفی و کمی فرهنگ و تمدن ملل مختلف دست یافت و در مرحله ی بعد می توان میزان تاثیر این اقلام را در احیاء و یا ویرانی ملل و جوامع دیگر ارزیابی نمود. در این تحقیق پایانی مقوله ی هنر و دین به عنوان دو واژه ی اصلی انتخاب شده است تا  بینش و اعتقاداتی که در این زمینه وجود دارد مورد بررسی  و تامل قرار دهد.

با توجه به این مساله که دین وهنر هر دو مقوله ی اساسی و تاثیر گذار در زندگی بشر بوده و پیوسته در تعاملی متقابل می باشند و اعتقاد بر این است که دین زمینه ساز تعالی روح انسان و هنر جاودان ساز مفاهیم و تلقی های دینی آدمی میباشد وبا توجه به تاثیر شگرف هنر در القاء مفاهیم معنوی و منطبق با فطرت بشر، ضرورت تحقیق در شناخت و تبیین هر چه بیشتر این مقوله کاملا قابل درک است.

از آنجا که در اسلام برای تمام نیازهای بشر قوانین وجود دارد، با ارائه آیات قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام به اثبات می رسد که دین اسلام نه تنها محدودیتی برای مقوله ی هنر و آفرینش زیباییها قائل نیست، بر عکس اسلام طرفدار هنر و زیبایی است. از طرفی مسلمان فقط برای به تکامل رسیدن و عالی بودن آزاد است و راه بد بودن در هر زمینه ای از جمله هنر در فرهنگ اسلامی مسدود است.

 با ارائه ی آیات قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام  به اثبات می رسد که دین اسلام  محدودیتی برای مقوله ی هنر و آفرینش زیبایی ها قائل نیست، مشروط بر اینکه وسیله ی انحراف و فساد قرار نگیرد و در خدمت صلاح و اصلاح جامعه باشد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :