پنج شنبه - 2019 مي 23 - 19 رمضان 1440 - 2 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194518
تاریخ انتشار : 27 شهریور 1395 13:51
تعداد بازدید : 210

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

فرهنگ و شاخصه های فرهنگی از دیدگاه امام علی(علیه السلام)

فرهنگ یکی از مهم ترین مسایل اجتماعی و ارزشی جامعه است که از مهم ترین شاخصه های پیشرفت و عقب ماندگی تمدن ها به شمار می آید و از همین رو تمام رفتارهای فردی و اجتماعی را در زندگی ملاک ارزیابی قرار داده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه(س) پاکدشت

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

فرهنگ و شاخصه های فرهنگی از دیدگاه امام علی(علیه السلام)

1395

رباب اسدی

فرزانه نیکوبرش راد

ملیحه حاجیان

فرهنگ ، شاخصه ، معیار، فرد، اجتماع ، الگو

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

فرهنگ یکی از مهم ترین مسایل اجتماعی و ارزشی جامعه است که از مهم ترین شاخصه های پیشرفت و عقب ماندگی تمدن ها به شمار می آید و از همین رو تمام رفتارهای فردی و اجتماعی را در زندگی ملاک ارزیابی قرار داده است. لذا لازم است تا جهت حرکت جامعه اسلامی به سمت فرهنگ مطلوب دینی شاخصه های آن روشن شود. این تحقیق از نظر هدف یک تحقیق کاربردی ازنظر روش تحقیق توصیفی- تحلیلی بوده و روش جمع آوری مطالب آن به صورت کتابخانه ای می باشد که در چهار فصل تنظیم شده است.

فرهنگ بر مجموعه ای از باورها، اعتقادات، ارزش ها، و هنجارها و رفتارهای حاکم بر جامعه اطلاق شده و از آنجا که فرهنگ هر جامعه ای بر گرفته از اعتقادات و باورهای آن جامعه است و با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از فرهنگ جامعه ی ما را فرهنگ دینی مبتنی بر سیره و سنت معصومین (علیهم السلام) تشکیل داده است برهمین اساس لزوم تبیین شاخصه های فرهنگی از نگاه دینی آشکار می گردد و لذا در این تحقیق به بررسی شاخصه ها و معیارهای فرهنگی از دیدگاه امام علی (علیه السلام) که در حفظ و تبیین فرهنگ اسلام ناب شاخصه های مهمی ارایه داده اند پرداخته شده است.

بر این اساس روشن می گردد که از دیدگاه ایشان شاخصه های اعتقادی اساس جامعه دینی را تشکیل می دهد که پس از شکل گیری و درونی شدن ارزش ها در راستای اعتقادات، رفتارها و باورهای اجتماعی براساس اخلاق و ارزش های فردی شکل می گیرد. و همچنین طبق بررسی های انجام شده از دیدگاه امیرمومنان (علیه السلام) مهم ترین راهکارها و عواملی که در جامعه در بعد فرهنگی موثر است همانا آموزش دینی می باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :