جمعه - 2019 مي 24 - 20 رمضان 1440 - 3 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194462
تاریخ انتشار : 9 مرداد 1386 10:36
تعداد بازدید : 151

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام

اعتدال و میانه روی در قرآن و روایات

اسلام مکتب اعتدال و ميانه روي است . چنانچه يکي از اصول دين عدل است و اعتدال هم از مصاديق عدل و عدالت مي باشد . اهميت اين اصل تا بدانجاست که تمام قوانين و برنامه ها و حتي آسمانها و زمين بر محور اين اصل بنا نهاده شده است .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام تهران

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

اعتدال و میانه روی در قرآن و روایات

 

 1386

 

لیلا محمد علیزاده

 

رویا جعفری

 

طوبی شاکری

 

عدل و عدالت ، قصد و اقتصاد ، وسط 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

اسلام مکتب اعتدال و ميانه روي است . چنانچه يکي از اصول دين عدل است و اعتدال هم از مصاديق عدل و عدالت مي باشد. اهميت اين اصل تا بدانجاست که تمام قوانين و برنامه ها و حتي آسمانها و زمين بر محور اين اصل بنا نهاده شده است.

اين رساله که با عنوان « اعتدال و ميانه روي در قرآن و روايات » است ، براي بيان اعتدال در جنبه هاي مختلف زندگي در 4 بخش تنظيم شده است . در هر بخش حدّ وسط و جانب افراط و تفريط مورد بررسي قرار گرفته است.

سوالی که مورد بررسی قرار گرفته این اسن که اعتدال و ميانه روي در قرآن و روايات چگونه بیان شده است.

متأسفانه امروزه به خاطر عدم شناخت مرزهاي اخلاقي و اعتقادي و نيز آشنا نبودن به آداب و رسوم و حدود معاشرتها ، خيلي از ضد ارزشها و رذائل جايگزين فضائل شده است . انحرافات اخلاقي مانند تکبر و ذلت و نيز مشکلات اقتصادي مثل فقر و نداري ، بخل و اسراف ، همگي پيامد جامعه اي است که دچار افراط و تفريط شده است.

اين تحقيق با حدود 70 منبع و چند منبع اطلاع رساني مانند : پرسمان ، تبيان ، بلاغ و ... با شيوه فيش برداري و روش کتابخانه اي تهيه شده که روند کار به صورت توصيفي و کاربردي مي باشد . تا افراد با داشتن حدّ و اندازه در امور مختلف و محوري کردن اعتدال در تمام برنامه ها ، خود را به امّت وسط نزديک نمايند تا از هدف دور نشوند.

 در نتیجه از آنجا که بينش و عقايد انسان در رفتار و عملکردش تأثير دارد، پس اگر ايمان و عمل در کنار هم و مؤثر بر هم باشند ، در شرايط بحراني هيچ گاه انسان دچار بي ثباتي عقيده و ترديد نخواهد شد . با اين نگرش صفات اخلاقي اش را در حدّ وسط نگه مي دارد و در رفتارش با ديگران حدود و آداب اسلامي را رعايت مي کند .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :