جمعه - 2019 مي 24 - 20 رمضان 1440 - 3 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194454
تاریخ انتشار : 3 آبان 1389 10:23
تعداد بازدید : 238

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

بررسی اخلاق و آفات مدیریت از دیدگاه اسلام

تحقیق پایانی سرکارخانم منصوره عنقایی با عنوان"بررسی اخلاق و آفات مدیریت از دیدگاه اسلام"

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی اخلاق و آفات مدیریت از دیدگاه اسلام

1389

 

منصوره عنقایی

 

 

اکرم السادات موسوی

 

 

 

 

طوبی شاکری

 

مدیر، کارگزار، سیاست، حکومت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

مدیر به معنای اداره کننده و به گردش درآورنده امور، و مدیریت فرآیند به کارگیری مؤثر منابع مادی و انسانی در برنامه ریزی، سازماندهی، بسیج امکانات و هدایت و کنترل است. تدبیر، سیاست، فرماندهی، سیادت و قدرت واژگانی مترادف با مدیریت در متون دینی هستند. صحیح ترین معنای «مدیریت اسلامی» تأثیر نظام ارزشی اسلام بر مدیریت مدیران مسلمان است. معیارهایی نظیر ایمان و تقوا، دانش و آگاهی و هم چنین کفایت و تدبیر از ویژگی های اعتقادی مدیران برای پذیرش مسئولیت در حکومت اسلامی است.

مدیران نظام اسلامی باید اخلاق و صفات حسنه ای را در بعد اجتماعی و فردی دارا باشند. اخلاص، زهد، تواضع، شرح صدر، قاطعیت و نظم در امور از ویژگی های اخلاقی مدیر در بعد فردی است. در بعد اجتماعی نیز مدیران باید ویژگیهایی را در ارتباط با مسئولین مافوق، مدیران  هم سطح، کارمندان و مردم در حوزه اخلاق رعایت کنند. پیروی و اطاعت، اکرام واحترام، ترک تملق و نصیحت و خیرخواهی از جمله ویژگی هایی است که در ارتباط با مسئولین مافوق مطرح می گردد. برقراری رابطه برادرانه و صمیمی به دور از هرگونه نفاق که زمینه همفکری، مشورت و امر به معروف و نهی از منکر را فراهم می آورد، از ویژگی های اخلاقی مدیران در ارتباط با افراد هم سطح است. حفظ کرامت و منزلت انسانی، عفو و گذشت، تغافل و چشم پوشی، رسیدگی به مشکلات افراد و انتقادپذیری از جمله اموری است که مدیران باید در ارتباط با کارمندان مورد توجه قرار دهند. هم چنین مدیران نظام اسلامی باید با برقرای ارتباط نزدیک با مردم در پرتو عدل و انصاف، زمینه خدمت به مردم و حل مشکلات آنها را فراهم آوردند.

مدیران در صورت عدم رعایت ضوابط و اصول اخلاقی و لغزش از وظایفی که به عهده دارند، مدیریت را با آفات مخربی در حوزه های مختلف شخصی، سیاسی، اجتماعی،  اقتصادی و فرهنگی مواجه خواهند کرد. تکبر و خودپسندی، داشتن آرزوهای بلند و ریاست طلبی از جمله آفات شخصی است. تبعیض و بی عدالتی، امتیاز قائل شدن برای نزدیکان، ضعف سیاست و استبداد و خود رأیی در زمره آفات سیاسی- اجتماعی است. فزون خواهی، خیانت در بیت المال و تأمین بودجه از راه غیر مشروع نیز مواردی از آفات اقتصادی است که در زمینه امور مالی و مسائل جانبی آن صورت می گیرد. در حوزه فرهنگ نیز مواردی از قبیل قضاوت غیابی، وعده بدون عمل و پرداختن به کارهای لغو از آفات مدیریت شمرده می شود.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :