دوشنبه - 2019 فوريه 18 - 13 جمادي الثاني 1440 - 29 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194443
تاریخ انتشار : 26 مهر 1386 9:53
تعداد بازدید : 199

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام

خلقت آسمان و زمین در قرآن

در قرآن کریم کلمه ارض و سماء به کرات تکرار شده است و در این آیات به بررسی آسمان و زمین پرداخته شده است و از آنجا که بررسی خلقت آسمان و زمین ریشه در وحدانیت دارد اهمیت بررسی آن دو چندان می شود.، چرا که خلقت آسمان و زمين مسئله ای است که به جهت شگفتیهایی که در دل آن نهفته است ، مورد توجه قرار گرفته است. و سؤالاتی در رابطه با آسمان ، زمین ، زمان خلقت ، کیفیت خلقت و منشأ پیدایش حیات مطرح شده است. از این رو با مراجعه به کتاب آسمانی قرآن و کتاب ارزشمند نهج البلاغه و بررسی تفاسیری چون تفسير المیزان و تفسير نمونه و رجوع به نظریات دانشمندان، بر آن شدیم که با استفاده از منابع غنی و ارزشمند موضوع خلقت آسمان و زمین مورد بررسی قرار گیرد

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام تهران

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

خلقت آسمان و زمین در قرآن


1386

 

راحله شهیدی

 

طاهره محسنی

 

مریم زارع اقدم

 

 

خلق، ارض، سماء، مثلیت، هفت

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

در قرآن کریم کلمه ارض و سماء به کرات تکرار شده است و در این آیات به بررسی آسمان و زمین پرداخته شده است و از آنجا که بررسی خلقت آسمان و زمین ریشه در وحدانیت دارد اهمیت بررسی آن دو چندان می شود.، چرا که خلقت آسمان و زمين مسئله ای است که به جهت شگفتیهایی که در دل آن نهفته است ، مورد توجه قرار گرفته است. و سؤالاتی در رابطه با آسمان ، زمین ، زمان خلقت ، کیفیت خلقت و منشأ پیدایش حیات مطرح شده است. از این رو با مراجعه به کتاب آسمانی قرآن و کتاب ارزشمند نهج البلاغه و بررسی تفاسیری چون تفسير المیزان و تفسير نمونه و رجوع به نظریات دانشمندان، بر آن شدیم که با استفاده از منابع غنی و ارزشمند موضوع خلقت آسمان و زمین مورد بررسی قرار گیرد.

حاصل آنکه در نهایت دریافتیم که باری تعالی از چشمه قدرتش آسمان و زمین را در هفت طبقه و در شش روز خلق کرده اند و سند این بحث رجوع به آیات مبارکه در کتاب آسمانی قرآن است و مسئله خلقت هفت آسمان و زمین در شش روز مسئله ای است که نظر هر صاحب اندیشه ای را جلب می کند به همین سبب در این رابطه دیدگاههای گوناگون از جمله دیدگاه قرآن و سنت مورد بررسی قرار گرفت و نکته جالب توجه این است که هر چه بشر سعی کرد با تئوری های گوناگون از جمله تئوری جهان نوسان کننده این پدیده شگرف را توجیه کند ، در نهایت به نقطه روشن ، قطعی و صد در صد درباره آغاز آفرینش از نظر دانش روز نرسید و به جرأت می توان گفت بهترین کلام برای شناخت این موهبت الهی همان کلام خداوند است، چرا که در بررسی کیفیت خلقت و زمان خلقت و حتی منشأ پیدایش حیات در زمین هر چه داریم از کلام وحی است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :