پنج شنبه - 2019 مي 23 - 19 رمضان 1440 - 2 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194438
تاریخ انتشار : 9 مرداد 1386 8:54
تعداد بازدید : 110

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام

سیره علمی، اخلاقی و سیاسی امام رضا علیه السلام

امامان پاك الگو و سرمشق ديگران بودند، و با آنكه مقام رفيع امامت آنان را از مردم ممتاز می ‏ساخت، و برگزيده‏ى خدا و حجت او در زمين بودند در عين حال در جامعه حريمى نمی گرفتند، و خود را از مردم جدا نمی ‏كردند،و به روش جباران انحصار و اختصاصى براى خود قائل نمی ‏شدند،و هرگز مردم را به بردگى و پستى نمی ‏كشاندند و تحقير نمی ‏كردند... امام علي بن موسي الرضا (علیه السلام) نيز همانند ديگر ائمه طاهرين (علیهم السلام) از چنين ويژگي هاي ممتاز اخلاقي برخوردار بودند

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام تهران

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

سیره علمی، اخلاقی و سیاسی امام رضا علیه السلام

 

 

 1386

 

حمیده آقا خانی

 

الهه هادیان

 

 طوبی شاکری

 

 

سیره علمی، سیره اخلاقی امام رضا(علیه السلام)، امامت، قیام های علوی، جنبش های سیاسی

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


امامان پاك الگو و سرمشق ديگران بودند، و با آنكه مقام رفيع امامت آنان را از مردم ممتاز می ‏ساخت، و برگزيده‏ى خدا و حجت او در زمين بودند در عين حال در جامعه حريمى نمی گرفتند، و خود را از مردم جدا نمی ‏كردند،و به روش جباران انحصار و اختصاصى براى خود قائل نمی ‏شدند،و هرگز مردم را به بردگى و پستى نمی ‏كشاندند و تحقير نمی ‏كردند... امام علي بن موسي الرضا (علیه السلام) نيز همانند ديگر ائمه طاهرين (علیهم السلام) از چنين ويژگي هاي ممتاز اخلاقي برخوردار بودند.

 از آنجا که ائمه عليهم السلام، مبارزه سياسى خود را به ‏شيوه‏اى متناسب با اوضاع و شرايط، شدت  می بخشيدند، زندگى امام هشتم عليه‏ السلام، كه قريب بيست‏ سال از حساس ترين دوران هاى تاريخ اسلام  که تعيين كننده و مهم بود را فراگرفته كه بجاست درباره آن تامل و تحقيق لازم به كار رود .سوالی که در اینجا مطرح می شود ، بررسی چگونگی سیره اخلاقی سیاسی امام رضا (علیه السلام ) است. لذا هدف از اين نوشتار ، بررسي ابعاد مختلف فعاليت هاي امام رضا (علیه السلام) و نيز سيره اخلاقي ايشان مي باشد .

منابع مورد استفاده در این پژوهش بیشتر از کتاب های تاریخ عمومی و شرح زندگانی 12 امام علیهم السلام و آثاری که در خصوص زندگانی هر یک از ائمه به صورت خاص تألیف شده است و تعدادی از مقالات است.

 حاصل آنکه با ولايتعهدى امام جامعه‏ ى وسيع اسلامى دريافت ‏شايسته‏ ترها كيستند و مامون با عمل خود بر چه حقيقتى اعتراف كرده است.و نيز در اين رهگذر،امام از مدينه تا مرو در شهرهاى مختلفى از بلاد اسلام با مردم روبرو شد، و مسلمين كه در آن روزگاران با نبودن وسائل ارتباط جمعى از بسيارى آگاهي ها محروم بودند او را ملاقات كردند و حق را مشاهده نمودند، آشنايى بسيارى از متفكران و دانشمندان مختلف كه در مرو با امام به مناظره و بحث نشستند و اثبات عظمت علمى امام، و شكست مامون و خنثى شدن توطئه ‏هايش براى تحقير امام عليه السلام را بايد از اثرات مثبت‏ سياست امام تلقى نمود .

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :