پنج شنبه - 2019 مي 23 - 19 رمضان 1440 - 2 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194423
تاریخ انتشار : 28 دی 1384 18:55
تعداد بازدید : 208

مدرسه علمیه فاطمیه (س)، پیشوا

سیره اخلاقی و سیاسی امام حسین ع

تحقیق پایانی با عنوان سیره اخلاقی و سیاسی امام حسین ع

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

سیره  اخلاقی و سیاسی  امام حسین ع

1384

مریم عرب سالاری

طیبه یزدی  

طوبی شاکری

سیره ، اخلاق ، سیاست، امام حسین (ع)

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

بی شک شناخت سيره و زندگانی ائمه معصومين امری ضروری و حتمی است زيرا که شناسايي ابعاد مختلف شخصيت ائمه از لحاظ اجتماعی و سياسی ، فرهنگی و اعتقادی از ضروريات شناخت و اعتقاد به مسأله  امامت که يکی از اصول پنجگانه دين می باشد . پس بر هر فرد شيعی واجب است که امام خود را بشناسد . تا به اصول دين خودبه طور کامل عمل کند .

           شناخت سيره اخلاقی و سياسی امام حسين که موضوع اين تحقيق  قرار گرفته است . به ما را  انجام اين هدف ياری می رساند . فرضيه ای که در اين تحقيق مورد توجه و عنايت قرار گرفته است اين است که بين خلقيات وويژگيهای اخلاقی امام حسين (ع) و عملکرد سياسی امام از جمله  سخنرانيها، موضعگيريها و درگيريها ، مبارزات علنی و غير علنی ارتباطی وجود دارد. اين تحقيق بر اساس اين فرضيه و سؤالاتی که با توجه به اين فرضيه و کليات مبهم ، پيش رفته است .  در فصلی اشاره به خلق و خوی و صفات اخلاقی امام شده است که ما را با سيره اخلاقی امام آشنا می سازد.و گويای اين نکته می باشد که روحيه سلحشوری و اصلاح طلبی جامعه اسلامی از جمله خصوصيات ذاتی وارثی ائمه (ع) بوده است و امام حسين (ع) نيز از همان جوانی با اين سبک زندگی و شيوه مبارزاتی آشنا بود پس از اين خصوصيت اخلاقی نمی تواند مستثنی باشد.اماسيره سياسی امام حسين (ع) که شناسايي امام از بعد سياسی را شامل می شود . به بحث و بررسی ابعاد مبارزاتی امام از دو ديدگاه مبارزات علنی و غير علنی با خليفه اموی و جنايتکار زمان خود معاويه ،و مبارزه ی علنی و آشکار امام و قيام مسلحانه ايشان با پليد ترين خليفه ی ديگر زمان خود يعنی يزيد،می شود .

             در اين اثر سعی شده است که به تمام دوره های زندگانی امام اهميت داده شود وپيرامون آنها بحث شود و نقاط تيره آن روشن شود. سخنرانيهای امام و صحبتهای کوبنده امام در کنگره عظيم حج زمانی  که مسلمانان  از سراسر کشورهای اسلامی برای انجام فرضيه حج به شهر مکه آمده بودند و دعای پر فيض عرفه که منسوب به آن حضرت است. همراه داشتن اهل بيت و در قيام خونين عاشورا در کربلا يکی ديگر از رويه های سياسی امام بوده است که در اين تحقيق مورد توجه قرار گرفته است . اين معلومات که بر مبنای پاسخ به سؤالات و فرضيه اين تحقيق مورد استفاده قرار گرفته است از منابع کتابخانه ها و کتابهای تاريخی ائمه معصومين جمع آوری شده است. که می تواند اطلاعات جامعی را به دست خوانندگان بدهد ومطالب خواندنی را فرا روی آنها قرار دهد.

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :