پنج شنبه - 2019 مي 23 - 19 رمضان 1440 - 2 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194422
تاریخ انتشار : 18 آذر 1386 18:53
تعداد بازدید : 170

مدرسه علمیه فاطمیه (س)، پیشوا

شاخصه های سیاسی اندیشه امام خمینی (ره)

تحقیق پایانی با عنوان شاخصه های سیاسی اندیشه امام خمینی (ره)

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

شاخصه های سیاسی اندیشه امام خمینی (ره)

1386

سمیه فعله

حمیدرضا محمدی طیب

طوبی شاکری

استقلال ـ آزادي ـ حكومت ـ ولايت ـ فقيه      

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

اگر اهتمام بزرگان انديشه و نظريه پردازان را ارائه تصويري جامع ، نمادين و به سمت منسجم از زندگي و جامعه سياسي بدانيم ، مي توان روش پژوهش و انديشه اين بزرگان را در سه مرحله :   1. مشاهده بي نظمي  2- تشخيص علل   3- ارائه راه حل ، جستجو و دريابي كرده .

بي تريدحضرت امام خميني (ره) يكي از آن بزرگان است كه نه تنها درك و بينشي همه جانبه از سياست و زندگي سياسي در اختيار مخاطبان خود قرار مي دهند ، بلكه به دليل جامع نگري خود مي كوشند ، تا اين درك و بينش را در چشم انداز و كليتي هماهنگ و منسجم از حيات انساني و اجتماعي و هم خوان با انسان شناسي فلسفي و اجتماعي خود عرضه نمايند .

رابطه ي منطقي و منسجم بين ابعاد هستي شناختي و ارزش شناسي يا كليت نظري و حكمت عملي در انديشه امام (ره) ، تنها اختصاص به الگو سازي حيات سياسي نداشته ،بلكه ايشان جزء محدود نظريه پردازني در طول حيات بشر هستند كه توانستند مرتبه ي دوم شكاف ؛ يعني شكاف بين الگو و عمل را ، با ورود به صحنه ي سياست و رهبري پيروزمندانه انقلاب اسلامي و تداوم بخشيدن آن ، پر كنند و ضمن آزمون موفقيت آميز اين الگو و اصلاح برخي از جزئيات آن ، نگاه يك پارچه و هماهنگ خود نسبت به حيات سياسي را كمال بخشند.

به اين نكته بايد توجه داشت كه دست يابي به انديشه ي سياسي به ويژه فلسفه ي سياسي حضرت امام (ره) به سادگي و با گزينش صرف و چند نقل قول از ايشان امكان پذير نيست . براي دست يابي به منطق دروني انديشه ي ايشان ، لازم است كه گفته هاي ايشان بازسازي شده و انگيزه و انگيخته جدا سازي گردد. به عبارتي ديگر جدا سازي زمينه هاي منطقي موقعيت گفتارها با اشراف به انسان شناسي و مباني نظري و فكري ، اعم از فلسفي ، كلامي ، فقهي و حتي عرفاني است و اين امر به تلاش بين رشته اي با حضورمتخصصان و صاحب نظران مختلف نيازمند است .

نكته ديگر كه مطالعه و پژوهش بين رشته اي آرا و انديشه هاي سياسي حضرت امام (ره) را چندان  دشوار مي كند خوف آن است كه رأي و نظر پژوهش گر به معظم منتسب شود .

در اين رساله كوشش شده تا به تمامي ابعاد انديشه ها و شاخص هاي سياسي حضرت      امام (ره) در بعد تئوري و عملي پرداخته شود .

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :