پنج شنبه - 2019 مي 23 - 19 رمضان 1440 - 2 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194420
تاریخ انتشار : 22 مرداد 1387 18:49
تعداد بازدید : 192

مدرسه علمیه فاطمیه (س)، پیشوا

سيره عبادي ــ اخلاقي پيامبر اكرم (ص)

تحقیق پایانی با عنوان سيره عبادي ــ اخلاقي پيامبر اكرم (ص)

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

سيره عبادي ــ اخلاقي پيامبر اكرم (ص)

 

1387

زینب قاسم نژاد

حمید رضا محمدی طیب

طوبی شاکری

سيره ، عبادت، اخلاق، پیامبر اکرم (ص)

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

آنچه که مسلم است اين مي باشد که قرآن , بهترين کتاب تربيت و پرورش فرد و جامعه است , به معرفي برخي از نمونه ها و اسوه ها پرداخته است .پيامبر گرامي اسلام کامل ترين انساني که تاريخ به خود ديده است . او اشرف خلايق و جامع تمام کمالات و فضايل است . او انساني است که خداوند در حقش فرمود : لولاک ما خلقت الافلاک چنين پيامبري با اين فضايل و خصوصيات بهترين و شايسته ترين اسوه براي همه انسانهاي طالب کمال و فلاح است .

پيامبر e روز دوشنبه 17 ربيع الاول چشم به جهان گشودند ؛و لحظه ی تولد آن اسوه بزرگ چنان با شکوه بود که با حوادث مهمی همراه شد که تمامی آن حوادث به منزله آژير خطر و آماده باش براي مردم مي باشد .

پيامبر (ص) دوران کودکي پر فرازو نشيبي داشت . پيامبر e تا 5 سالگي در باديه نزد حليمه  دايه ي خود به سرمي برد و بعد از آن به آغوش مادر خود باز گشت . آن بزرگواردر سن 6 سالگي مادر خود را از دست داد و و مدتی از مرگ مادر گرامی اش نگذشته بود که پدر بزرگ خود در سن 8 سالگي از دست داد و پس از آن ابوطالب سرپرستي او را به عهده گرفت.

پيامبر e در دوران جواني سفرهايي به شام داشتند و مدتي را هم به شباني مشغول بودند . پيامبر e در سن 25 سالگي با خديجه عليها سلام ازدواج کردند . و از او صاحب 6 فرزند شدند .

پيامبر (ص)در سن 40 سالگي به نبوت مبعوث شدند . و بعد از آن 23 سال دعوت مردم به سوي حق در سن 63 سالگي دار فاني را وداع گفتند .پيامبر (ص) در سيره اخلاقي و عبادي سرآمد همه بودند . پيامبر (ص) زهد بالايي داشتند . رسول خدا به طور قلبي از دنيا روي برگردانده بودند . پيامبر e بالاترين مراتب سخاوت را دارا بودند هرگز کسي را از خود نمي راندند آن حضرت در جهت رسالت سنگين خود مأمور با استقامت بود. پيامبر e از نظر شجاعت ,صبر , مهرباني و ديگر صفات اخلاقي در بالاترين حد خود قرار داشت. به طوري که هيچ فردي به آن حضرت نمي رسيد .پيامبر (ص) در سير عبوديت نيز به آن حد رسيده بود که شايسته مقام قاب قوسين شد.پيامبر e هميشه نگران و در انديشه جهان آخرت بود . پيامبر e براي نماز اهميت زيادي قائل بودند به طوري که پيامبر e دو برابر نمازهاي واجب نماز مستحبي مي خواندند .پيامبر (ص) در اعمال عبادي ديگر همانند ؛ تلاوت قرآن کريم , صدقه دادن و ... نيز گوي سبقت را از ديگران ربوده است . که به تفصيل در تحقيقي که پيش روي داريد آورده شده است .

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :