چهارشنبه - 2019 مي 22 - 18 رمضان 1440 - 1 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194397
تاریخ انتشار : 12 آبان 1388 13:45
تعداد بازدید : 169

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

شبیه سازی، احکام و آثار آن استاد راهنما

خداوند بعد از خلقت جهان، انسان را به عنوان اشرف مخلوقات و جانشین خود در زمین قرار داد و همه چیز را مسخر او نمود. برای او نعمت های فراوانی در آسمان و زمین پراکند تا با استفاده از آن-ها راه کمال و سعادت را بپیماید. و به واسطه قدرت و تحرکی که به او ارزانی شده بود، در زمین و آسمان به کنکاش پرداخت و با تلاش از اوج آسمان تا اعماق زمین چیزهای شگفت انگیزی را کشف کرد، و به واسطه تعقل و تفکر دانست که برای شناخت بهتر جهان باید خود را بشناسد، پس با تیغ جراحی پیکر نحیف خود را برای یافتن نشانه هایی از قدرت خدا شکافت و به چیزهایی عجیب دسترسی پیدا کرد. ذراتی را یافت که به چشم نمی آمدند ولی با همه کوچکی توانی عظیم داشتند و شاید این کشف اولین بار همان چیزی را به ذهن کاشف خود متبادر کرد که جادوگران در پی آن بودند. اما هر چه بیشتر این ذره را شناختند بیشتر به قدرت و علم لایتناهی خدا پی بردند و در برابر این همه عجایب بر آستان مقدّس حق سر تعظیم فرود آوردند. و او اینک مقامی را تجربه می کند، که نشان از خلیفه اللّهی اوست، موقعیتی بزرگ که چشم اندازی قریب الوقوع دارد و آن موقعیت چیزی جز تلاش در جهت به وجود آوردن انسان نیست، و این خداست که او را در همه مراحل زندگیش یاری و هدایت کرد تا بدین جا رسید. جایگاهی که به گفته بعضی ها غصب جایگاه خداوندی است و دخالت در کار او محسوب می شود در حالی که رسیدن به این جایگاه نیز چیزی را ثابت نمی کند جز اینکه او «یا صانِعَ کُلَّّ مَصنُوعِ» است و «یا خالِقَ کُلّ مَخلُوقِ» و انسان پس از کشف این ذرات بی نظیر یعنی سلول و محتویات آن به جایی رسید که موفق شد از راهی به جز تولید مثل جنسی، حیوانات را تکثیر کند، راهی که استفاده از آن در مورد انسان هنوز به قطعیت نرسیده است، ولی با این پیشرفت چشم گیر، افق دوری نیست. حتی بیماری های سختی که بعضاً یکی از عوامل مرگ انسان هاست را به کمک این کشف بزرگ درمان کردند و این راه همان است که از آن به عنوان شبیه سازی یاد می شود و همه اینها یعنی طی این مسیر و رسیدن به چنین مقصدی همگی گواه قدرت خداست، زیرا اوست که می میراند و زنده می گرداند.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ... کریمه اهل بیت علیهم السلام....

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

شبیه سازی، احکام و آثار آن استاد راهنما

1388

زهرا گودرزی

عذرا خلیلی

شهربانو محلاتی

جنین- سلول بنیادی- شبیه سازی سلول سوماتیک- مهندسی ژنتیک- ترانس ژنتیک- سلول درمانی- تولید مثل طبیعی- پارتنوژنز- بلاستوسیت- کاریوتیپ- تلومر- DNA اُاُسیت خلق و اعجاز تحدی با خالق اختلاط انساب کرامت انسانی نسب قرابت حضانت اهلیت ارث - تابعیت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

شبیه سازی یک پدیدة نو ظهور است، که با توجه به پائین بودن اطلاعات مردم نسبت به آن و مسائل و مشکلاتی که ایجاد کرده است، پرداختن به این موضوع با هدف بالا بردن سطح آگاهی و پاسخ گویی به مشکلات از اولویت برخوردار می باشد. در ارائه این پژوهش به آیات و روایات گوهربار ائمه (علیه السلام) و همچنین کتب مربوط به این علم از مناظر مختلف پزشکی، فقهی، حقوقی و مقالات و پایان نامه ها و سایت های مرتبط استفاده می شود. اما شبیه سازی، همانند ساختن است که در آن هستة سلول پیکری را در تخمکی بدون هسته وارد می کنند، و در شرایط آزمایش گاهی آن را تا مرحلة معینی پرورش می دهند، سپس برای پیش رویان آماده شده دو سرنوشت متصور است که انواع شبیه سازی را تشکیل می دهد. از نظر علماء اسلام شبیه سازی گیاهی و حیوانی صحیح است، اما در مورد شبیه سازی درمانی و انسانی نظرات متفاوتی وجود دارد. فردی که شبیه سازی شده است، منصوب به پدر و مادرش می باشد و به تبع آن نام خانوادگی و تابعیت و حضانت وی با ولی می باشد، فقط در مورد ارث دو حالت موجود است. از دیدگاه ادیان دیگر، شبیه سازی گیاهی و حیوانی صحیح است اما در مورد شبیه سازی درمانی در بعضی از موارد صحیح می باشد و در مورد شبیه سازی انسانی ممنوع است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :