چهارشنبه - 2019 مي 22 - 18 رمضان 1440 - 1 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194389
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1388 13:4
تعداد بازدید : 191

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

مالکیت فدک در آیینه تاریخ و سیستم قضایی اسلام

خداوند دین حضرت خاتم (ع) را بر پایه های همیشه استوار قرآن و عترت محکم نمود و توسط پیامبرش (ع) الهام فرمود که تکامل و سعادت در پذیرش خط ثقلین است و این دو هرگز از یکدیگر جدا نخواهند شد و همواره معصومی از عترت حامی قرآن خواهد بود. و فاطمه (ع) اولین حامی معصوم در تاریخ است که خشم او پروردگار را به خشم می آورد. این کوثر و محبوب ترین دختر خاتم پیامبران که نسل طاهر و ذریه مطهر رسول خاتم (ع) تنها از او در جهان باقی مانده است. او ام ابیها است، زیرا اساس خلقت، اصل پدر، مایه ی اساس حرکت وجودی و رسالتی پدر می باشد. با این همه عظمت از این دنیای خاکی او فقط مالک فدک بود و با سند فدک پرده های تیره را از چهره ی اسلام کنار زد و نور اسلام ناب محمدی (ص) را در تاریخ منتشر نمود. این مختصر همانند دوک نخ پیر زن ریسنده است که خریدار یوسف (ع) شد به او گفته شد ((برای خرید یوسف گنجهای بسیاری تقدیم گردیده است و پیرزن پاسخ داد می دانم....... می خواهم نامم در فهرست خریداران یوسف به ثبت برسد. در بخش اول بحث که شامل تاریخچه ی فدک و چگونگی به مالکیت رسول درآمدن را که بحثی تاریخی است، به خود اجازه ی قلم زدن ندادم، اما در بخش دوم که بحثی فقهی است سعی بر تطبیق رویدادهای تاریخی در ماجرای فدک بر قوائد فقهی هبه، تسلیط و قاعده ی ید، غضب وارث نمودم و در انتها هم به بررسی نظرات و بررسی تاریخی سیاسی این ماجرا پرداخته شد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ... کریمه اهل بیت علیهم السلام....

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

مالکیت فدک در آیینه تاریخ و سیستم قضایی اسلام

1388

بهاره بحرانی

عذرا خلیلی

شهربانو محلاتی

فدک، غصب، تاریخ، اختلاف، قضا، اسلام

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

واقعه فدک از دو دیدگاه تاریخی و تحلیلی قابل بررسی است. در این خصوص توجه به بستر وقایع قبل و بعد از غضب فدک زمینه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی جامعه آن روز مدینه بررسی شده است، علل مختلف تاریخی، سیاسی و.... آن و اقدامات و عکس العمل های خلیفه و اهل بین با اتکاء به منابع معتبر ضروری به نظر می رسد.

از نکاتی که در این تحقیق با تکیه بر منابع بدست آمده این است که فدک برای هر دو طرف به دو علت مهم بوده است  فدک مجموعه غنی  ازنخلستان های پرباربوده که درجامعه آن روزعربستان که منبع اصلی درآمدوتولیدات خرماوتاحدی دامداری بوده است فاکتورکلیدی ازلحاظ مالی محسوب میگردیده است وازآنجاکه خلافت توسط ابوبکر و با همراهی عمرغصب شده بوداین دو درصددبودند شریانهای مالی اهل بیت راقطع نمایندتاامکان هرگونه تحرک ومخالفت با این موضوع رااز خاندان پیغمبرسلب نمایند.علت دوم این است که  در یک مقطع تاریخی به موضوع مورد اختلاف میان دختر پیامبر و خلیفه مسلمانان تبدیل می شود و ارزش سیاسی می یابد که نشانگر رویارویی دو اندیشه و دو نوع طرز تفکر در جامعه مسلمانان، پس از رحلت رسول اکرم (ص) می باشد. از این دیدگاه واقعه فدک منهای شخصیت هایش قابل تکرار است و شاید به همین دلیل ، خاطره فدک در زیارات، اشعار و مراثی زنده نگاه داشته شده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :