چهارشنبه - 2019 مي 22 - 18 رمضان 1440 - 1 خرداد 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194387
تاریخ انتشار : 12 مرداد 1388 12:58
تعداد بازدید : 227

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

تداوم انقلاب اسلامی در سایۀ اتحاد ملی و انسجام اسلامی

در آیاتی از قرآن کریم به موضوع اتحاد و انسجام ملت ها و دولت ها پرداخته شده است، از جمله همین آیه‎ی ذکر شده خداوند فرمود: همگی به ریسمان الهی(قرآن و پیامبر6) که شما را به خدا پیوند می‎دهند، چنگ زنید و از اختلاف و پراکندگی بپرهیزید. پیام‎های نوروزی مقام معظم رهبری که از سال1369، در نخستین لحظات حلول سال نو، خطاب به مردم و مسئولان کشور ایراد می‎شود، آیینه‎ی تمام‎نمایی از مطالبات امام جامعه‎ی اسلامی در اداره‎ی نظامی اسلامی است. نامگذاری سال‎ها، برخاسته از نیازهای استراتژیک کشور است، که رهبر معظم انقلاب پس از رصد اوضاع داخلی و بین‎المللی و جهت‎گیری‎ها و سیاستگذاری‎های کلان، نظام سیاسی را مشخص می‎سازند. پیام نوروزی مقام معظم رهبری در سال86 برگرفته از همین استراتژیک‎ها بوده است که فرمودند: این شعاری که ما امسال مطرح کردیم- یعنی اتحاد ملی و انسجام اسلامی- این را رعایت کنید. اتحاد ملی یعنی یکپارچگی ملت ایران انسجام اسلامی یعنی ملت‎های مسلمان با هم همراه باشند، ملت ایران رابطه‎ی خود را با ملت های اسلامی محکم تر کند. ما اگر بخواهیم اتحاد ملی و انسجام اسلامی تحقق پیدا کند و بر اصولی که بین ما مشترک است تکیه کنیم، نباید خود را سرگرم فروعی کنیم که مورد اختلاف است) منطق حکیمانه آقای خامنه‎ای در این است که از یکپارچگی داخل کشور و ملت با عنوان«اتحاد» و از رفع نفاق بین کشورهای اسلامی به عنوان «انسجام» تعبیر کرده‎اند. با این پیام از طرف مقام‎معظم‎رهبری به مردم ایران، نشانه‎ی اهمیت موضوع می‎باشد تا جایی‎که اتحاد ملی را می‎توان یکی از عوامل مهم پیروزی انقلاب اسالمی دانست و این ضرورت همواره به عنوان یک ضرورت قطعی باقی خواهد ماند. به هرحال، اتحاد ملی در چارچوب مصالح داخلی و انسجام اسلامی در گستره‎ی جهان اسلام، نیازهای همیشگی ملت ایران و جهان اسلام است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ... کریمه اهل بیت علیهم السلام....

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تداوم انقلاب اسلامی در سایۀ اتحاد ملی و انسجام اسلامی

1388

سعیده یزداندوست

عذرا خلیلی

شهربانو محلاتی

اتحاد ملی، تفرقه، انسجام اسلامی، دین، وطن، استقلال، قانون، صلح، تقریب مذاهب، انقلاب اسلامی، آفت‎های انقلاب، صدور انقلاب، نچه را که را

 

حکومت جهانی.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

آنچه در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته است، موضوع اتحاد ملی و انسجام اسلامی که موجب تداوم انقلاب اسلامی می‎شود، است.اتحاد ملی به معنای با هم بودن و یکی شدن می باشد که وفاق ملی و اجتماعی و همگرایی جامعه است و همچنین توافق جمعی بر سر مجموعه ای از اصول و روش ها که در یک فضای تعاملی و دوستانه و صمیمانه حاصل می شود یکی از ضروری ترین مسائل جامعه می باشد. همچنین انسجام اسلامی بین امت اسلام است که به ویژه در عصر کنونی، امری اجتناب ناپذیر است. معنای انسجام اسلامی به معنای از بین رفتن هویت شیعه نیست، بلکه باحفظ وحدت و انسجام میان امت و کشورهای اسلامی در عین حال، ماهیت و معارف شیعه، هم چنان استوار و باصلابت به راه خود ادامه دهد.اساس دین مبین اسلام بر مبنای توحید استوار گردیده و وحدت نیز از بایسته‎های جامعه اسلامی است. اتحاد ملی و انسجام اسلامی که ریشه در  توحید دارند همسوی یکدیگر هستند. هر جامعه ای که افراد آن را قدر مشترکی به نام دین به یکدیگر پیوند می دهد و عزت و کرامت انسانی و عرق ملی را با معرفت دینی عجین نمایند نه تنها به آرمان های اصیل اسلامی خود همچون پیشرفت  توسعه، رشد و تعالی خواهند رسید بلکه در برابر دشمنان و مستکبرین نیز با صلابت ظاهر شده و هرگونه تجاوزی را سرکوب خواهند کرد. لیکن هرگاه آفت تفرقه گریبانگیر جامعه‎ی اسلامی شود آن را از راستای خط توحید منحرف نموده و ارکان دین را به  خاطره می اندازد و استقلال جامعه را تحت الشعاع خود قرار می دهد و همچنین سیطره‎ی استکبار را نیز به دنبال خواهد داشت.اگرچه در عصر حاضر مستکبرین داخلی و خارجی بارها به حریم دین و وطن تجاوز کرده اند و حکومتهای استبدادی در ایران تشکیل داده اند، لکن قیام ها و انقلاب های ظلم ستیزی نیز در برابر آنها به وقوع پیوسته است، که بی شک مهمترین رکن آن اتحاد ملی و انسجام اسلامی در درون کشور بوده است و به جرأت می توان اذعان نمود که اتحاد ملی و انسجام اسلامی با انقلاب اسلامی رابطه‎‎ی متقابل دارند؛ لذا اگرچه تحقق و تداوم انقلاب ما در گرو اتحاد ملی و انسجام اسلامی بوده و لیکن هر انقلاب نیز خود باعث تقویت این دو مقوله شده است؛ و از آنجا که انقلاب اسلامی ایران از شاخصه های اتحاد ملی و انسجام اسلامی(داخلی) به نحو اتم و اکمل برخوردار بوده است، صدور جهانی آن، بیداری مسلمین و جهانیان را در پی خواهد داشت.صدور جهانی انقلاب و مبارزه با استکبار جهانی و پیروزی بر آن نیز در گرو انسجام اسلامی است که در نصوص دینی از آن به أمۀ واحده تعبیر شده است و در حکومت جهانی حضرت ولی عصر به زیباترین و کامل ترین وجه به منصه‎ی ظهور خواهد رسید، بنابراین ضروری است با صدور جهانی انقلاب اسلامی و بیداری مسلمین جهان زمینه‎ی حکومت حضرت مهدی فراهم گردد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :