دوشنبه - 2018 دسامبر 17 - 9 ربيع الثاني 1440 - 26 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194323
تاریخ انتشار : 17 مهر 1388 7:28
تعداد بازدید : 182

مدرسه علمیه فاطمیه (س)، پیشوا

صله رحم و نقش آن در حل اختلافات خانوادگي

تحقیق پایانی با عنوان صله رحم و نقش آن در حل اختلافات خانوادگي

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

صله رحم و نقش آن در حل اختلافات خانوادگي

 

1389

اکرم سرخه عدالت فر

زهرا سادات طباطبایی  

طوبی شاکری

صله ، رحم ، خانواده ، اختلاف

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

صله رحم و ديدار با خويشاوندان يک امر پسنديده و ستودني در همه اديان الهي محسوب مي شود زيرا فطرت انسان آن را مي طلبد و روابط اجتماعي آن را ايجاب مي کند .

صله رحم و معاشرت با ديگران ارمغان و ره آورد حيات بخش و جاودانه دين مبين اسلام است . در قرآن کريم نيز بسيار به آن توصيه شده است و آيات فراواني درباره آثار و فوايد صله رحم و نيز مضرات و آثار سوء قطع آن آمده است . سيره و روش ائمه معصومين عليهم السلام نيز مردم را به اين امر نيکو و خداپسندانه ترغيب مي کند .

صله رحم تنها رفت و آمد و ايجاد ارتباط با اقوام و آشنايان نيست بلکه سعي مي شود در سايه اين معاشرتها , مشکلات و دردهاي مادي ومعنوي افراد رفع شود و به آداب برخورد ,  نحوه ي گفتار و رفتار , مراعات حقوق ديگران , ادب و سپاس و احترام و ... توجه مي گردد .

حد و مرز صله رحم تا جايي است که به مخالفت با مزامين الهي منجر نشود ولي اگر صله رحم انسان را در مقابل خداوند متعال قرار بدهد ديگر ممنوع است و نه تنها به آن توصيه نمي شود بلکه از آن بازداشته مي شود مانند زماني که والدين فرزند را از اطاعت خداوند باز دارند و يا معاشرت با اقوام منت گذار , که حتي ديدار آنها براي انسان آزار دهنده و مشتئز کننده است .

صله رحم در عصر حاضر به علت پيچيدگي هاي زندگي شهري و صنعتي , بي توجهي به ارزشهاي اخلاقي , عدم آگاهي به حقوق خويشاوندان و همنوعان و ... بسيار کمرنگ جلوه مي کند . و خانواده ها از انسجام کمتري برخوردار هستند .

لذا براي اينکه به رشد و تعالي نزديک شويم و جامعه اي بدور از کينه و کدورت و دشمني داشته باشيم ناگزيريم عوامل مؤثر در برقراري ارتباط و استمرار رابطه ها تطهير شناخت ويژگي هاي شخصي و نيازهاي رواني و اجتماعي افراد , محتواي ديدارها , روش برقراري ارتباط و ... را بشناسيم و آنها را تقويت کنيم و به ديگران نيز آموزش دهيم و با تکيه به ره آورد مکتب و وحي زندگي و روابط خويش را بر پايه ارزشهاي برگرفته از قرآن و اهل بيت عليهم السلام سامان بخشيم و زمينه مناسب و مستعدي براي تعاون و تعامل در امر زندگي جمعي عزتمندانه و آرمان گرا فراهم کنيم .

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :