دوشنبه - 2018 دسامبر 17 - 9 ربيع الثاني 1440 - 26 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194319
تاریخ انتشار : 17 مهر 1388 7:21
تعداد بازدید : 117

مدرسه علمیه فاطمیه (س)، پیشوا

محبت از دیدگاه آیات و روایات

تحقیق پایانی با عنوان محبت از دیدگاه آیات و روایات

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

محبت از دیدگاه آیات و روایات

 

1388

عادله جنیدی جعفری  

زهرا الواریان  

طوبی شاکری

محبت , خانواده , اجتماع , اهل بيت ,  خدا

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

يکي از اساسي ترين احتياجات بشر , نياز به محبّت وزيدن و مورد محبت قرار گرفتن است . محبت , احساس مطبوعي است که با وجود ان , مشکلات آسان مي شود و مصائب و آلام قابل تحمل مي گردد .

آيات و روايات بسياري در باب محبت و فوايد وآثار و اقسام آن بيان شده است . سيره ي زندگي ائمه طاهرين « عليهم السلام » نيز همواره به گونه اي بوده است که افراد را به اين خُلق نيکو تشويق مي کرده اند .

خانواده نخستين هسته تشکيل ساختار جامعه به شمار مي رود و اصلي ترين عاملي است که عشق و محبت را در وجود انسان پايه ريزي مي کند . محبت يک عمل بزرگ اخلاقي و تربيتي است , مشروط به اينکه خوب هدايت شود و بطور صحيح مورد استفاه قرار گيرد. افراط و تفريط در محبت سزاوار نيست بلکه شايسته حد اعتدال و ميانه روي در آن است .

خانواده اي که در پرتو محبت و صميميت به آرامش روحي و رواني دست       مي يابد مي تواند با هم جواري و در کنار هم بودن به محبوب حقيقي تقرب جسته و محبت به باري تعالي را در وجود خودبه ظهور و بروز رساند .

تمامي برکاتي که در حيات طيبه شامل حال انسان مي شود , از محبت خدا و توجه قلبي بسوي حضرت حق سرچشمه مي گيرد . رسيدن به کمال و طّي مدارج عاليه , مستلزم جاي نهادن محبت حضرت حق در دل است , که در کنار آن , محبت محمد (ص) و آل اطهارش در پيمودن اين طريق امري الزامي به شمار مي رود .

انگيزه ي اصلي از نگارش اين اثر اخلاقي , برانگيختن حس عشق ورزي و محبت در وجود خواننده و افزون ساختن حسن انسان دوستي در هم نوعان مي باشد , چرا که امکان حفظ قدرت يک ملت و ثبات و ادامه ي حيات حکومت و قوام شخصيت آدميان براين اصل استوار است .

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :