چهارشنبه - 2019 ژانوِيه 23 - 17 جمادي الاول 1440 - 3 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194318
تاریخ انتشار : 20 اسفند 1388 7:15
تعداد بازدید : 127

مدرسه علمیه فاطمیه (س)، پیشوا

محبت اهل بیت در آیات و روایات

تحقیق پایانی با عنوان محبت اهل بیت در آیات و روایات

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

محبت اهل بیت در آیات و روایات

1388

فاطمه جعفری نسب  

زهرا الواریان   

طوبی شاکری

محبت ، مودّت، اهل بیت

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

بررسی مقوله محبت اهل بیت (علیهم السلام)، با محوریت آیات و روایات، موضوعی است که در این نوشتار به آن اشاره می شود. اهمیت و ارزش این مسئله از آنجایی روشن می شود که خداوند متعال در قرآن کریم، آن را به عنوان اجر و مزد رسالت پیامبر اکرم (ص) معرفی کرده است، مزد رساندن رسالتی آسمانی که جهان را از تاریکی ها نجات داده و به روشنایی برده، معنی انسان بودن را به انسان آموخته، کلیدهای شخصیت انسان را به او سپرده و او را از گرداب جاهلیت بیرون کشیده است. از سوی دیگر در روایات فراوانی بر این مطلب تأکید گشته تا جایی که دوستی و محبت اهل بیت( ع) بنیاد اسلام معرفی شده است و همچنین آن را ملاک ایمان به خداوند قرار داده است. بنابراین آنچه ضرورت این پژوهش را بیان می کند رد مدعای افرادی است که محبت و دوستی اهل بیت (ع) را لقلقۀ زبان خویش قرار داده و آنچنان اظهار دوستی و مودت به خاندان وحی و رسالت می نمایند و در این باره آنچنان صداقت و یکرنگی از خود نشان می دهند که گویی احتمال خلافی در میان نیتت و سراپای وجودشان را محبت صادقانۀ اهل بیت ( ع) فرا گرفته، در حالی که در رفتار و کردار هیچ گونه تطابقی با دستورات خاندان وحی نداشته و خلاف ادعای خویش را نشان می دهند.

لذا در این تحقیق بر آن شدیم تا با پرداختن به زوایایی چند از این موهبت الهی به تبیین ماهیت حقیقی آن بپردازیم .

لذا به این نتیجه رسیدم که دین اسلام، اگر محبت اهل بیت ( ع) را به عنوان اجر رسالت پیامبر اکرم( ص) می داند ادعای دوستی کفایت نمی کند زیرا ممکن است در دوستی تنها نسبت به این خاندان بسیاری از کسانی که به اسلام عقیده ای ندارند ولی ویژگی های اهل بیت (ع)، بلندی اهداف و انسانیت پرجاذبۀ این خاندان آنها را فریفتۀ خود ساخته با این مدعیان یکی باشند در حالی که وجه تمایز در عمل کردن به آیین و مذهب ایشان(علیهم السلام) است و گام برداشتن در پرتو سنت آنان که همان سنت رسول خدا می باشد.

در این تحقیق که با استفاده از آیات قرآن و روایات کتب حدیثی معتبر صورت گرفته، سعی شده تا اولاً جایگاه محبت اهل بیت( ع) در اسلام، مشخص شود؛ ثانیاً شرایطی که محبت اهل بیت( ع) آن را می طلبد، تبیین گشته و ثالثاً به آثاری که بر محبت واقعی حضرات معصومین (ع) مترتب است پرداخته گردد و درآخر شیوه هایی که می توان بواسطۀ آن محبت اهل بیت را به منصۀ ظهور رساند بیان گردد.

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :