دوشنبه - 2018 دسامبر 17 - 9 ربيع الثاني 1440 - 26 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194317
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1388 7:14
تعداد بازدید : 117

مدرسه علمیه فاطمیه (س)، پیشوا

تأملی بر سحر و جادوگري در اسلام

تحقیق پایانی با عنوان تأملی بر سحر و جادوگري در اسلام

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تأملی بر سحر و جادوگري

در اسلام

 

1388

سهیلا بدرلو

زری باغانی ثانی

طوبی شاکری

سحر , ساحر , حرمت , کفر

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

در جامعه امروز علي رغم تمام پيشرفتهاي صنعتي و علمي , هنوز افراد زيادي براي حل مشکلات خود به سحرو جادوگري روي مي آورند و به اين بهانه مورد سوء استفاده قرار مي گيرند . لذا بر آنيم تا با تشريح و نقد و بررسي اين مقولات آگاهي لازم را به عموم منتقل نموده تا جلوي سوء استفاده برخي افراد فرصت طلب گرفته شود .

همانطور که اشاره شد هدف از اين تحقيق شناخت اصل و ماهيت سحر و بيان حکم شرعي آن از نظر اسلام است . بدين منظور در جريان تحقيقي که انجام  خواهد  شد ؛ ابتدا سحر تعريف و تبيين  می شود و ماهيت آن در جوامع و همچنين در آيات قرآن روشن می شود , سپس از لحاظ علمي و فلسفي به اين موضوع پرداخته  خواهد شد و به دنبال آن اقسام سحر و فرق آن بامعجزه و کرامت مطرح خواهد شد . در کنار اين مطالب جهت اشراف بيشتر نسبت به موضوع تحقيق , سعي  می شود داستان حضرت سليمان و ساحران بابل به همراه ماجراي هاروت و ماروت آورده شود . دراين ميان تأکيد خواهدشد که هيچکس بدون اذن و علم خدا , قادر بر انجام کاري نيست . همچنين براي قوام کار به آيات و روايات در باب سحر و جادو پرداخته می شود تا با شناختي که به واسطه ي اين  مطالب از موضوع سحر حاصل می شود , احکام سحر و چاره ي آن بيان شود .

با توجه به اين مضامين , دانسته مي شود که سحر از جمله قديمي ترين مسائلي است که در بين اقوام مختلف معمول بوده , داراي حقيقت است و تأثير گذار . ولي اسلام آن را حرام دانسته اگر چه در موارد ضرورت استفاده از آن را جايز شمرده است.

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :