يکشنبه - 2019 ژانوِيه 20 - 14 جمادي الاول 1440 - 30 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194316
تاریخ انتشار : 17 مهر 1388 7:10
تعداد بازدید : 103

مدرسه علمیه فاطمیه (س)، پیشوا

اصول تربیت دراسلام

تحقیق پایانی با عنوان اصول تربیت دراسلام

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  فاطمیه (س ) پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

اصول تربیت دراسلام 

1388

اشرف باقری شادهی  

زری باغانی ثانی

طوبی شاکری

تربيت ، اصول ، اسلام

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

تربيت ، از ارکان مهم و اساسي سعادت بشر است ، تحقق خوشبختي ها و بدبختيهاي جسمي و رواني يک فرد ، يک خانواده ، يک ملت و خلاصه تمام مردم جهان بستگي مستقيم به نوع تربيت آنها دارد .

در اسلام نيز مسئله تربيت از اهميت فوق العاده اي برخوردار است تا آنجا که مي توان گفت : اصولاً هدف اصلي ارسال کتب و اديان آسماني و بعثت انبياء الهي نيز تربيت صحيح بشر بوده است .

بر اين اساس بر خود فرض دانسته که به تحقيق و تفحص در مورد بهترين و جامع ترين اصول که اصول تربيتي قرآن و اسلام مي باشد پرداخته تا بر اين اساس گامي مؤثر براي آموزش و تربيت صحيح خود و نسل آينده برداريم.

براي نيل به اين هدف  در اين تحقيق سعي نموده ايم ابتدا با استدلال به آيات  و روايات وارده به بررسي اصول تربيتي مورد نظر اسلام پرداخته  و در اين رابطه از  نظرات صاحبنظران نيزمدد جسته ايم ،سپس براي کسب شناخت صحيح از تربيت ، چهار چوبي اسلامي و قرآني ،از آن بيان نموده و آنگاه به  بررسي ابعاد  تربيت پرداخته. و در پي آن نيز  پاره اي از حكمتهاي مهم تربيتي  بزرگان فرهنگ و ادب فارسي را مورد بررسي قرار داده ايم.

حاصل بحث و تفحص آن که ؛ تربيت فراهم نمودن شرايط بروز و ظهور قواي وجودي موجودات است.و تربيتي كه مورد نظر قرآن و اسلام است تربيت انساني . زيرا فقط انسان است كه شايستگي حمل امانت الهي و تحمل سختيها   در راه او و نهايتاً لقاء ا... را دارد.اگر چه حيوانات نيز موضوع تربيت قرار مي گيرند .

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :