پنج شنبه - 2018 دسامبر 13 - 5 ربيع الثاني 1440 - 22 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194271
تاریخ انتشار : 15 آبان 1390 11:39
تعداد بازدید : 141

تحقيق پاياني _مدرسه علميه الزهرا(س)واوان

دوستی و دوست یابی در روایات

دوستی زیبا ترین واژه ای است که در بسیاری از موارد نقش سازنده و پر ثمر داشته و می توان در پرتو ی آن نیروی جاذبه ها را قوی کرد ، و انسان ها را با آن به سوی حق و عدالت جذب نمود و ارتباطات را نیک و با صفا کرد و کدورت ها ، کینه ها و زشتی ها ی دیگر اخلاقی را در جامعه ی خود پاک سازی نمود. در واقع دوستی ریشه ی اصلی شجره اخلاق و فضیلت و مایه ی اساسی سجایای انسانی است ، احساس مطبوع و دلپذیری است در مقام اشتیاق به لقای محبوب و یکی از نیرومند ترین ، قدرت ها ی محرک در تمام مظاهر گوناگون زندگی بشر است. از معدود افرادی که بگذریم ، هر انسانی در زندگی خود پیوند ها و روابطی با دیگر همنوعان خود دارد . این پیوند ها و روابط گاه از مرز روابط مصلحتی فراتر رفته ، به روابط و پیوند هایی می انجامد که پرتویی از معنویت در آن تجلی می کند . این نوع روابط را اصطلاحاً دوستی می گویند، و بنیان گذاران آن را دوستان می نامند.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا(س)واوان

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 


دوستی و دوست یابی در روایات

 

1390

 زهرا قبادی

  خانم اعظم یکتاپورفرد طهرانی

 

 

دوستی ، دوستان ، آثار دوستی ،هم نشین

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

تحقیق حاضر در پاسخ به سؤال  راه ها ی کسب دوستی های شایسته و پایدار نمودن آن ها، تدوین شده است . دوستی ، یک نوع ارتباط بین افراد بشر است که در این  روابط علاوه بر ، رفع نیاز ها ی  مادی و معنوی خود ، در راه رسیدن به قرب الهی

تلاش می کنند.


در این جا علاوه بر تعریف دوستی ، به اهمیت آن و شیوه ها ی گزینش دوستان اشاره شده    است . هم چنین به یک سری از  ویژگی ها ی دوستان شایسته ( ازجمله : صداقت ، خرد ، امانت  و ... ) و ویژگی ها ی دوستان ناشایست (مانند : دروغگویی ، بخل و حمق و... ) و آثار هریک از این دو گروه بر یکد یگر ، و حقوق دوستان نسبت به یکدیگر( مانند : بخشش هم ، نصیحت ، وفاداری و ...) و راه ها ی پایدار کردن دوستی های پسندیده ( از جمله : ابراز دوستی ، رازداری ،خوشرویی و ...) و هم چنین  چگونگی آزمایش آنان (در سختی ها،در هنگام خشم ، در مسافرت و ...)اشاره شده است. 
  در واقع در این پژوهش سعی شده است تا از منابع معتبر و احادیث و روایات صحیح استفاده شود ، تا بتوان بعد از مطالعه این نوشته به صورت اجمالی ، نسبت به جایگاه دوستی و اهمیت آن ،اطلاعاتی بدست آورد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :