يکشنبه - 2019 ژانوِيه 20 - 14 جمادي الاول 1440 - 30 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194241
تاریخ انتشار : 10 تیر 1391 10:29
تعداد بازدید : 131

تحقيق پاياني _مدرسه علميه الزهرا(س)واوان

توبه از ديدگاه آيات و روايات

در لغت [تْ/ توبَ/ بِ] (از عربي، مص،اِ) توبة . از گناه باز گشتن ، ندامت و پشيماني و بازگشت از گناه . انابه . انابه «توفيق توبه دادن خدا به كسي » (اِ) سوره نهم قرآن پس از انفاق و پيش از يونس كه داراي 129 آيه است و بسم الله الرحمن الرحيم ندارد . (شبه جمعه) توبه مي كنم كه ديگر چنين كاري نكنم – توبه آدم : توبه حضرت آدم بعد از سر پيچي از فرمان خدا . -توبه راست، توبه نصوح - توبه گرگ: كنايه است از توبه دروغين و نا استوار - توبه نصوح: كنايه است از توبه خالص ، توبه نصوح پشيماني به دل و آمرزش خواستن به زبان تا ديگر به چنان كار باز نگردد . توب: قوله تعالي: انما التوبه علي الله للذين. التوبه هنا من تاب الله عليه، اذا قبل توبته، اي انما قبول التوبه لهولاء واجب اوجبه الله علي نفسه. التوب و التوبه: الرجوع من الذنوب و في اصطلاح اهل اعلم: الندم علي الذب.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا(س)واوان

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

توبه از ديدگاه آيات و روايات

 

 

 1391

 

لیلا زرینی

 

سرکار خانم نعیمی

 


 

توبه،آیات،روایات

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

بازساي جامعه بر مبناي معيار هاي الهي ، بدون باز سازي شخصيت اعضاي آن و بدون پرورش و تربيت افراد ، امري غير ممكن است . پيكر اجتماع سالم ، سلولهاي سالم را مي طلبد و به هر مقدار كه افراد متحول شوند ، مي توان به تحول اجتماع اميد داشت .

استحكام هر بنا ، پس از طرح و نقشه مناسب ، در گرو كيفيت اجزا و مواد سازنده و سلامت و قابليت آنهاست و با اجزا و عناصر بدون كيفيت ، بناي محكم نمي توان ساخت.

 در قلمرو اجتماع نيز ، نمي توان با افرادي كه با مباني ارزشي غلط تربيت شده اند ، جامعه اي سالم بنا كرد ، و آمادگي و قابليت و سلامت افراد ، از شرايط اوليه اجتماع سالم است و در ارتباط با ساختن آن بناي زيبا و احياي اسلام در جامعه و جهان بيان موضوع توبه براي همگان ضرورت پيدا مي كند .

بحث توبه در جهت نظارت بر خود و باز سازي خويشتن بر مبناي معيار هاي الهي را نبايد ناديده گرفت و اميد است كه هر فرد و جمع و مركز ونهادي كه در اين رابطه وظيفه و رسالت دارد ، نقش خود را به نحو مطلوب ايفا نمايد تا به خواست خداي متعال اين فريضه جايگاه خود را در فرهنگ نسل حاضر و نسل هاي بعدي بيابد .


 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :