يکشنبه - 2019 ژانوِيه 20 - 14 جمادي الاول 1440 - 30 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194236
تاریخ انتشار : 17 آبان 1387 9:40
تعداد بازدید : 148

تحقيق پاياني _مدرسه علميه الزهرا(س)واوان

اعجاز علمی قرآن

قرآن مجيد نه تنها يك كتاب بلكه معجزة جاويد پيامبر اسلام (ص) و نيز كتاب هدايت و ارشاد بشر به سوي كمال است. اين كتاب مقدس داراي ابعاد مختلفي از اعجاز همچون فصاحت و بلاغت ، محتواي عالي ، اخبار غيبي و ... مي باشد. معجزة قرآن با معجزات انبياء پيشين تفاوتي اساسي دارد و آن جاودانه بودن قرآن كريم است؛ زيرا معجزات گذشته ، از نوع معجزات حسّي و موقتي بودند و با مرگ آن پيامبر به پايان مي رسيدند و براي آيندگان جز خبري از گذشته ، از آن معجزه باقي نمي ماند. اما معجزه پيامبر اسلام ، از نوع معجزات عقلي و دائمي است و با رحلت پيامبر اسلام (ص) به پايان نرسيده است ، بلكه هميشه تا عرصة قيامت ، كتاب هدايت بشر براي طيّ مسير بندگي باقي مي ماند.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا(س)واوان

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

 اعجاز علمی قرآن

 

1387

 

 فاطمه رئیسی

 

سرکار خانم رحیم پور

 

 

 

اعجاز ، معجزه ، حقايق علمي 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

نوشتار حاضر تحقيقي است تحت عنوان«اعجاز علمي قرآن» كه به طور كلّي به مباحث علمي و آيات مربوطه در متن قرآن پرداخته است.

لفظ «اعجاز» به معني ناتوان كردن و ناتوان يافتن مي باشد و «معجزه» عبارت است از عملي كه فرستادگان خداوند براي اثبات صدق ادّعاي خويش در پيامبري ، به اذن خداوند انجام مي دهند و مردم را به هماوردي با آن دعوت مي كنند.

معجزات انواع گوناگوني همچون حسي و عقلي دارند. معجزات حسّي معجزات پيامبران قبل از اسلام مي باشد كه قابل رؤيت بودند و بطور موقّتي تا حضور آن پيامبر ، باقي مي مانند و بعد از رحلت پيامبر ، چيزي از آن باقي نمي مانند . اما معجزه پيامبر اسلام (ص) ، معجزه اي عقلي بود كه بشر با تفكر و تأمل در آيات آن به اعجاز آن پي مي برد ؛ اين نوع معجزه دائمي است و تا روز قيامت باقي مي ماند. يكي از ابعاد اعجاز قرآن كريم ، اعجاز علمي آن است كه عبارت است از علوم و اسراري كه قرآن كريم درباره هستي و خلقت آن به آنها اشاره نموده است ، ولي در آن زمان درك و فهم بشر به آنها نمي رسيد و براي بشر مبهم و نامعلوم بود ، ولي در زمانهاي آينده پس از پيشرفت علوم تجربي و كشف ابزار علمي و تكامل عقل بشري ، اين اشارات براي بشر معلوم و روشن شد.

البته قرآن به صورت كلي و ضمني به اين مباحث اشاره نموده است و آنها را اصل قرار نداده است؛ زيرا قرآن براي هدف مهم ديگري كه همان هدايت و راهنمايي بشر در زندگي دنيا و آخرت است ، نازل شده است، با اين وجود ميان آيات علمي قرآن با يافته هاي قطعي علوم تجربي ، هيچ منافات و اختلافي يافت نشده است ، بلكه سازگاري و توافق محكمي ميان قرآن و علم صحيح و قطعي برقرار است.

در اين تحقيق به طور كلي و مختصر به مصاديق و نمونه هايي از علوم مختلف طبيعي كه در قرآن به آنها اشاره شده است ، پرداخته شده است.

مباحثي همچون خلقت انسان و مراحل آن ، زوجيت موجودات و گياهان ، آفرينش جهان ، حركت كرات آسماني مثل خورشيد و ماه و زمين و تشكيل باران.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :