يکشنبه - 2019 ژانوِيه 20 - 14 جمادي الاول 1440 - 30 دي 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194223
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1389 8:56
تعداد بازدید : 167

تحقيق پاياني _مدرسه علميه الزهرا(س)واوان

نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی ایران

اصولاً نسل نوئی که پا بر عرصه ی انقلاب می گذارد . زمانی می تواند با یک اعتقاد و ایمان و آگاهی از انقلاب ماهیتش دفاع کند که آگاهیهای لازم را داشته باشد. و با توجه به اوضاع و شرایط کنونی که تمام رسانه های غربی در صدد تخریب اذهان نسبت به انقلاب و ارزشهای آن هستند و با سلاح فرهنگی به میدان جنگ آمده اند این تکلیف برای ما پیش می آورد که اطلاعات خود را در این زمینه بالا برده تا در این عرصه با صلاح قوی به میدان بیاییم و پاسخی دندان شکن به این همه یاوه گویی ها بدهیم.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا(س)واوان

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

نهضت عاشورا و

انقلاب اسلامی ایران

 

1389

 

فاطمه صالح زاده

 سرکار خانم زهرا انجیدنی

 

 

نهضت عاشورا-  انقلاب اسلامی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

خداوند منّان برای انسانها در تمام دوران انسان کاملی را به عنوان اسوه انتخاب کرده که فرمان الهی را تحقق بخشد. یکی از بارزترین نمونه های انسان کامل در تاریخ بشریت امام حسین (ع) می باشد که تمام اعصار بهترین و کاملترین الگو باشد و قیامش چنان تأثیری در جهان اسلام داشته که تا به حال نام او و یارانش زنده مانده است.

قیام ابا اعبدالله الحسین (ع) را برای اجرای فرامین الهی در زمین و نجات جامعه از چنگال فساد وبی حرمتی ها و جلوگیری از نابودی اسلام بوده است و «آنجا خطر که از بین رفتن دین خدا احساس می شود ساکت نشستن مغایر ندارد و باید با پا خواست و از حق دفاع نمود. بعداز 14 قرن دوباره تاریخ تکرار گشت و در زمانی که فساد و هتک حرمت، تجاوز به نوامیس و بی حجابی و غارت و چپاول کشور به دست بیگانگان صورت می گرفت یکی از شاگردان مکتب حسینی، امام خمینی (ره) به پا خواست و او نیز با سیره و روش خدا پسندانه اش و با بهره گیری و الهام از قیام امام حسین (ع) دست به عمل زد، حقیقت پذیری، عدالت جویی، فساد ستیزی و در نهایت تحقق وعده های الهی در ایجاد جامعه امن الهی و برقراری عدالت اجتماعی را غنیمت می بخشد، رسیدن به چنین اهدافی گرچه مشکل و طاقت فرساست ما غیرممکن نیست و تجربه انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی به همگان آموخت که می توان راه حسین را پیمود و به هدفهای او نزدیک شد

و مشابهت های زیادی در هر دو نهضت وجود دارد که می توان اینگونه برشمرد.

واگرایی دین و سیاست، عدم سازش، مقاومت، برقراری عدالت، ارزش نهادن به رای جایگاه مردم، اصلاح طلبی از آن راهی که امام از مدینه تا کربلا پیمود امام خمینی از فیضیه تا جماران پیمود.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :