شنبه - 2018 دسامبر 15 - 7 ربيع الثاني 1440 - 24 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194007
تاریخ انتشار : 27 اسفند 1387 12:57
تعداد بازدید : 194

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

ماه مبارک رمضان و نتایج فرهنگی و اجتماعی آن از دیدگاه آیات و روایات

ماه رمضان، ماه تحمل شدائد و عطش است. قرآن علت برتری این ماه را بر دیگر ماه ها نزول قرآن بیان می کند. در فضلیت و باعظمت بودن این ماه همین بس که در احوال پیامبرˆ نسبت به این ماه آمده که حضرت با حلول ماه رمضان کمر خود را محکم برای عبادت می بستند. فلسفه روزه گرفتن در روایات به این صورت شمرده شده است. 1) بهداشت جسم و بدن؛ 2) ایجاد مساوات و برابری؛ 3) یادآوری سختی قیامت؛ 4) افزایش صبر و تحمل؛ 5) سازندگی و تزکیه در برابر حق. متخصصان علم روز نیز از فواید این فریضه غافل نشده و از روزه برای درمان بیماری ها استفاده می کنند. ماه رمضان علاوه بر فواید و مزیت های بهداشتی در زندگی فردی و اجتماعی و فرهنگ سازی نیز تأثیر دارند. از جمله افزایش تقوی و تقویت اراده ی فرد، ایجاد مساوات و برابری و کاهش جرائم و رعایت حقوق دیگران در اجتماع. می توان از این ماه برای فرهنگ سازی قوی در رابطه با پرورش کودکان در انجام فرایض دینی استفاده کرد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

ماه مبارک رمضان و نتایج فرهنگی و اجتماعی آن

از دیدگاه آیات و روایات 

 

 

 1387

 

 زینب داود پور

 

خانم اکرم اسماعیلی

 

 آقای سید ضیاء هاشمی

 

ماه رمضان، روزه، صوم، شب قدر

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

ماه رمضان یکی از نام های خداوند است، گفته شده است که نام این ماه به تنهایی برده نشود و حتماً هنگام تلفظ کلمه ی ماه به آن اضافه گردد. ماه رمضان، ماه تحمل شدائد و عطش است. قرآن علت برتری این ماه را بر دیگر ماه ها نزول قرآن بیان می کند. در فضلیت و باعظمت بودن این ماه همین بس که در احوال پیامبرˆ نسبت به این ماه آمده که حضرت با حلول ماه رمضان کمر خود را محکم برای عبادت می بستند. اگر کسی بهره ی کافی را نمی برد اشکال از او و روزه اش می باشد. وقایع زیادی در این ماه رخ داده از جمله وفات دو تن از حامیان اصلی پیامبر در امر تبلیغ اسلام، حضرت خدیجه (سلام الله علیها) و حضرت ابوطالب، ولادت امام حسن مجتبی˜ و شهادت امیرالمؤمنین علی˜ .

شب قدر نیز که یکی از لیالی بسیار بابرکت است در این ماه قرار داده شده است. علت نامگذاری را قدر و منزلت این شب و دیگر مقدر شدن نزول قرآن در آن شب بیان کرده اند. این شب ها بهترین فرصت است برای هر آنچه از خداوند متعال خواستاریم از جمله: قرب خداوند، رحمت خداوند، بخشش و رهایی از جهنم. فریضه ی بزرگ روزه داری برای نزدیکی بیشتر به خداوند در این ماه قرار داده شده است. روزه امساک است از مطلق فعل. روزه داران درجاتی دارند. بنابراین روزه ی هر کسی درمرتبه ای قرار می گیرد. 1) روزه ی عوام؛ 2) روزه ی خواص، 3) روزه ی خاص الخاص.

فلسفه روزه گرفتن در روایات به این صورت شمرده شده است. 1) بهداشت جسم و بدن؛ 2) ایجاد مساوات و برابری؛ 3) یادآوری سختی قیامت؛ 4) افزایش صبر و تحمل؛
5) سازندگی و تزکیه در برابر حق.

متخصصان علم روز نیز از فواید این فریضه غافل نشده و از روزه برای درمان بیماری ها استفاده می کنند. ماه رمضان علاوه بر فواید و مزیت های بهداشتی در زندگی فردی و اجتماعی و فرهنگ سازی نیز تأثیر دارند. از جمله افزایش تقوی و تقویت اراده ی فرد، ایجاد مساوات و برابری و کاهش جرائم و رعایت حقوق دیگران در اجتماع. می توان از این ماه برای فرهنگ سازی قوی در رابطه با پرورش کودکان در انجام فرایض دینی استفاده کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :