شنبه - 2018 دسامبر 15 - 7 ربيع الثاني 1440 - 24 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193909
تاریخ انتشار : 3 آبان 1395 9:10
تعداد بازدید : 203

تحقیق پایانی -حوزه علمیه حضرت خدیجه سلام الله علیها

رضا، تسلیم و رابطه متقابل از منظر آیات و روایات

بانک جامع نحقیقات پایانی (پایان نامه سطح 2 کارشناسی) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران مدرسه علمیه حضرت خدیجه سلام الله علیها


عنوان اثر

سال دفاع

نام ونام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام ونام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

رضا، تسلیم و رابطه متقابل از منظر آیات و روایات

1391

اکرم رودی جعفری

کبری فرجی

فرزانه نیکو برش راد

رضا، تسلیم، قضا و قدر، سیر و سلوک

چکـــــــــــــــــــــــــــــــــیده

   

این پژوهش با عنوان رضا، تسلیم و رابطه متقابل آنها از منظر آیات و روایات انجام شده رضا به معنی خشنود شدن و اختیار کردن و تسلیم نیز به معنای سرسپردن در برابر اوامر و دستورات صادره از جانب پروردگار از گام های اساسی قرب الهی و سیر الی الله می باشند. در دنیای پرهیاهوی امروز، که ذهن و فکر افراد سراسر نگرانی و بی اعتمادی است و هوای نفسانی مانع رسیدن به کمالات است، شناخت این سیر و حرکت در آن از ضروریات زندگی بشری بالاخص بندگان صالح خداوند است. بدین منظور در این تحقیق سعی شده به سوالاتی از قبیل: رضا چیست؟؛ معنا و مفهوم تسلیم؛ رضا و تسلیم چه رابطه ای با یکدیگر دارند؟ و... پرداخته شود.

برای پاسخگویی به سوالات از روش تحقیق توصیفی استفاده شده، زیرا به توصیف و تبیین کامل مفاهیم مورد نظر پرداخته شده است. از طرف دیگر تحقیق کاربردی است، دستورالعملها و توصیه های آن می تواند راهگشای مناسبی برای پویندگان طریق حقیقت باشد. تحقیق حاضر از بعد نظری در حوزه علوم قرآنی و از نظر عملی در حوزه عرفان جای می گیرد.

تحقیق از نوع تحقیقات کتابخانه است که با مراجعه به کتابخانه ها و مراکز علمی با استفاده از ابزار فیش برداری مطالب جمع آوری وتدوین گردیده است.

حاصل کلام اینکه وقتی بنده خود را در قلمرو ربوبیت خدا می بیند و همه تقدیرات و تدبیرات خداوند را هم بر مبنای حکمت و مصلحت می شناسد، نتیجه آن می شود که بر آن چه خدا درباره ی او خواسته و مقدر کرده صبور و راضی و تسلیم می شود و هیچ اعتراضی نمی کند و رسیدن به این کمال نفسانی به بنده آرامش روانی می بخشد و از تلاطم روحی و تشویش و نگرانی می رهاند. این حالت روحی بسی ارجمند و عزیز و آرامش بخش است. حتی در تکالیف دینی و الهی هم اثر خود را می بخشد و اگر تکالیفی از سوی خداوند برای او مقرر شده از قبیل نماز، روزه، حج و... تسلیم است و نسبت به آن ها انتقاد و اعتراضی ندارد و همه را مایه ی سعادت و خیر می داند و از روح نفس مطمئنه برخوردار است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :