جمعه - 2018 ژوئن 22 - 9 شوال 1439 - 1 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193906
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1384 8:53
تعداد مشاهدات : 175

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام

حُسن خُلق از دیدگاه قرآن و سنت و آثار و پیامدهای فردی و اجتماعی آن

موضوع مورد نظر در بحث ما حُسن خلق از ديدگاه قرآن و سنت و آثار و پيامدهاي فردي و اجتماعي آن است . هدف از آوردن اين بحث به خاطر اهميتي است كه اين موضوع ، در سعادت فردي و اجتماعي دارد . يعني رساندن افراد به سعادت و كمال مادي و معنوي و روشن نمودن اين موضوع كه تا چه حد فضايل اخلاقي در زندگي فرد نقش داشته و او را در تمامي امور رهبري مي كند . لذا با مطالعة در ميان آيات قرآن و روايات اهل بيت (ع) و كتب اخلاقي علما و دانشمندان اسلامي و سايت هاي اينترنت و نرم افزارهاي مختلف بر آن شديم كه به اين مهم بپردازيم . مطالعة اين كتب و بررسي منابع ديگري كه برشمرديم به ما اين مسئله را بيش از پيش يا دآور ساخت، كه اين قضيه تا چه اندازه حياتي است ،به طوري كه باور آن مشكل مي نمايد .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام تهران

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

حُسن خُلق از دیدگاه قرآن و سنت و آثار و پیامدهای فردی و اجتماعی آن

 

1384

 

 صدیقه شکرنژاد

 

 اشرف عظیمی

 

شهربانو محلاتی

 

تهذيب، تقوا، حكمت عملي، حكمت خلقیه، رذائل، سالك، صلة رحم، طینت، طيب، فضائل، كرامت نفس، مكارم، هيئت.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع مورد نظر در بحث ما حُسن خلق از ديدگاه قرآن و سنت و آثار و پيامدهاي فردي و اجتماعي آن است . هدف از آوردن اين بحث به خاطر اهميتي است كه اين موضوع ، در سعادت فردي و اجتماعي دارد . يعني رساندن افراد به سعادت و كمال مادي و معنوي و روشن نمودن اين موضوع  كه تا چه حد فضايل اخلاقي در زندگي فرد نقش داشته و او را در تمامي امور رهبري مي كند . لذا با مطالعة در ميان آيات قرآن و روايات اهل بيت (ع) و كتب اخلاقي علما و دانشمندان اسلامي و سايت هاي اينترنت و نرم افزارهاي مختلف بر آن شديم كه به اين مهم بپردازيم . مطالعة اين كتب و بررسي منابع ديگري كه برشمرديم به ما اين مسئله را بيش از پيش يا دآور ساخت، كه اين قضيه تا چه اندازه حياتي است ،به طوري كه باور آن مشكل مي نمايد .

سئوال هاي اصلي كه مطرح است از اين قرار است: اخلاق چيست ؟اخلاق از نظر لغوي معاني مختلفي دارد ولي آنچه كه مشترك بين اين معاني است عبارت است از هرگاه صفتي براي شخص به صورت پايدار درآمد به گونه اي كه كارهاي متناسب با آن را به سهولت و به آساني انجام داد به آن اخلاق مي گويند . از نظر اصطلاح نيز گاهي تمام صفات نفساني را كه منشأ كارهاي پسنديده يا ناپسند مي شود چه پايدار چه ناپايدار كار اخلاقي مي گويند وگاهي نيز واژة اخلاق صرفاً در مورد صفات پسنديده به كار مي رود و منظور ما نيز همين قسمت است . اما حسن خُلق در قرآن چيست؟ حُسن خُلق در قرآن ، در آيات متعددي آمده است كه بارزترين آن در اين آية قرآن متجلّي است كه خطاب به پيامبر اكرم (ص) مي فرمايد : «و انّكَ لَعَلي خُلقٍ عظيم » تو « داراي خلق عظيم و بزرگي » (سوره قلم ( 68)/ آية4) یعنی واجب است كه از رسول اكرم (ص) به خاطر ويژگي حسن خلقش و ديگر صفات و برجستگيهاي او پيروي كنيد و او را كه انسان كامل است سرمشق خود قرار دهيد .

در جاي ديگر اين سئوال مطرح است : حسن خُلق در سنت چيست ؟ از مطالعة روايات و سيرة ائمه اهل بيت (ع) و پيامبر اسلام (ص) بدست مي آيد كه ويژگي حسن خُلق در تمامي احاديث ائمه اطهار از پيامبر گرامي اسلام (ص) تا ديگران بارها و بارها ذكر شده است و بدون حسن خلق اعمال انسان ناقص مي باشد و ارزش قابل ملاحظه اي ندارد و لي با داشتن حسن خلق به فرمودة رسول اكرم (ص) كه مي فرمايد : « ما من شيء اثقل في الميزان من خلق حسن » « هيچ چيز در ميزان عمل سنگين تر از حسن خلق نيست » (شیخ محمد باقر مجلسی ، بحارالانوار، موسسه وفا بیروت ، ج 68 ، ص383) حجت بر همه تمام مي شود . سئوال ديگر اين است : آثار و پيامدهاي آن كدام است؟ آثار و پيامدهاي فردي و اجتماعي حسن خُلق بي شمار است كه از نظر جسمي و رواني در خود فرد تاثيرات فراوان و بسيار مثبت دارد، و از نظر مادي و معنوي نيز در اجتماعي كه شخص در آن زندگي مي كند نيز تاثيرات غير قابل انكار دارد از جمله ماية ايمني و اطمينان خاطر و آسايش است همچنين ماية بهزيستي ، تحكيم روابط اجتماعي،قرب الهی و سعادت فرد و ... . مي باشد.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :