دوشنبه - 2018 ژوئن 18 - 5 شوال 1439 - 28 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193845
تاریخ انتشار : 26 مهر 1388 14:1
تعداد مشاهدات : 126

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

نماز و روزه در ادیان الهی

عبادت به معني پرستش و بندگي كردن مي باشد و هم چنين همه ي ابعاد زندگي را نيز در مسير و خواست الهي قرار دادن مي باشد. عبادت كردن در زندگي اثرات سازنده و كوبنده اي دارد و ابعاد و انواع مختلفي نيز دارد. در ميان اديان آسماني، آن ابعادي كه بيشتر مورد توجه قرار گرفته و در كتاب هاي آسماني و هم چنين از طريق پيامبران مطالبي نيز به چشم مي خورد، نماز و روزه مي باشد. نماز به معني كرنش و تعظيم است و روزه به معناي بازداري از خوردن و آشاميدن. اما علاوه بر حديث و روايت، عقل نيز برپايي نماز و روزه را لازم و ضروري مي دارد. اصلاً بهترين راه براي تشكر كردن از خالق و كسي كه همه ي نعمت ها را به ما داده، نماز مي باشد كه از طريق پيغمبر اسلامˆ براي ما از جانب خداوند آورده شده است. اما اين امر فقط در دين مبين اسلام نبوده، بلكه اديان الهي گذشته (يهود- مسيحيت) همگي بر اين امر اذعان دارند كه خداوند آن ها را به نماز و روزه امر فرموده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

 نماز و روزه در ادیان الهی

 

 1388

 

زهره کرم زاده

 

خانم حسینی

 

خانم نیکو برش

 

عبادت، نماز، روزه، اسلام، يهود، مسيحيت

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

عبادت به معني پرستش و بندگي كردن مي باشد و هم چنين همه ي ابعاد زندگي را نيز در مسير و خواست الهي قرار دادن مي باشد. عبادت كردن در زندگي اثرات سازنده و كوبنده اي دارد و ابعاد و انواع مختلفي نيز دارد.

در ميان اديان آسماني، آن ابعادي كه بيشتر مورد توجه قرار گرفته و در كتاب هاي آسماني و هم چنين از طريق پيامبران مطالبي نيز به چشم مي خورد، نماز و روزه مي باشد.

نماز به معني كرنش و تعظيم است و روزه به معناي بازداري از خوردن و آشاميدن. اما علاوه بر حديث و روايت، عقل نيز برپايي نماز و روزه را لازم و ضروري مي دارد. اصلاً بهترين راه براي تشكر كردن از خالق و كسي كه همه ي نعمت ها را به ما داده، نماز مي باشد كه از طريق پيغمبر اسلامˆ براي ما از جانب خداوند آورده شده است. اما اين امر فقط در دين مبين اسلام نبوده، بلكه اديان الهي گذشته (يهود- مسيحيت) همگي بر اين امر اذعان دارند كه خداوند آن ها را به نماز و روزه امر فرموده است.

بنابراين امر مهم نماز و روزه در همه ي اديان الهي اصل مسلم بوده است، امّا از جهت برپايي نوع نماز و هم چنين ساعات روزه داري با هم متفاوت هستند. ولي در نهايت همه ي انواع آن همان تعظيم و كرنش ئر برابر حق را مي رساند.

اما به هر حال نتيجه اي كه گرفته مي شود، اين است كه نماز و روزه در رأس عبادت همه ي اديان بوده، هر ديني مكمل دين قبلي خود مي باشد و يكديگر را نفي نمي كنند، بلكه هرچه به سمت جلو پيش مي رويم دين كامل تر و رساتر شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :