چهارشنبه - 2018 دسامبر 12 - 4 ربيع الثاني 1440 - 21 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193829
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1390 13:16
تعداد بازدید : 179

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

بررسی مهریه و نفقه زوجه از منظر فقه و حقوق امامیه

مهریه و نفقه ازجمله تعهدات مالی زوج در امر ازدواج به زوج می باشد که در صورت خلل وارد شدن به آنها با چالش های فراوانی در زندگی مواجه خواهد شد که قاونو و شرع در صورت تمکین کامل زن در مقابل طوج از زن دفاع می کند. تحقیق حاضر در نظر دارد ضمن تبیین میزان مهریه و فلسفه وجوب آن، انواع آن از دیدگاه اسلام، موضوع مهریه، مهریه زنان مطلقه، تدابیر حقوقی حمایت از مهریه و نظریه پرداخت مهریه در هنگام استطاعت زوج و آثار و پیامدهای منفی افزایش مهریه به بررسی ماهیت نفقه و ارتباط آن با تمکین زوجه عوامل سقوط نفقه و ضمانت اجرای مدنی و حقوقی حمایت از نفقه و چگونگی پرداخت نفقه و میزان آن بپردازد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ............ کریمه اهل بیت علیهم السلام.......

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی مهریه و نفقه زوجه از منظر فقه و حقوق امامیه

1390

سمیه آذرهوشنگ

عذرا خلیلی

 

سید ضیاء هاشمی

مهریه، نفقه، فقه امامیه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

مهریه و نفقه ازجمله تعهدات مالی زوج در امر ازدواج به زوج می باشد که در صورت خلل وارد شدن به آنها با چالش های فراوانی در زندگی مواجه خواهد شد که قاونو و شرع در صورت تمکین کامل زن در مقابل طوج از زن دفاع می کند. و  مرد را مجبور  به پرداخت مهریه و نفقه می سازد ولیکن چه به جاست که هر یک از زوجین با در نظر گرفتن وظایف خویش و انجام دادن آن به نحو احسن زندگی  مستحکمی را برای خود و فرزندانشان فراهم آوردند.
اگر هر یک از زوجین به مسائل اعتقادی و اسلامی خویش پایبند باشند و زن با مهریه سبک با همسز خویش همراه شود، مرد نیز با تمام توان در مسائل اقتصادی و دیگر امور منزل رسیدگی کند بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.
تحقیق حاضر در نظر دارد ضمن تبیین میزان مهریه و فلسفه وجوب آن، انواع آن از دیدگاه اسلام، موضوع مهریه، مهریه زنان مطلقه، تدابیر حقوقی حمایت از مهریه و نظریه پرداخت مهریه در هنگام استطاعت زوج و آثار و پیامدهای منفی افزایش مهریه به بررسی ماهیت نفقه و ارتباط آن با تمکین زوجه عوامل سقوط نفقه و ضمانت اجرای مدنی و حقوقی حمایت از نفقه و چگونگی پرداخت نفقه و میزان آن بپردازد.

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :