دوشنبه - 2018 ژوئن 18 - 5 شوال 1439 - 28 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193825
تاریخ انتشار : 6 بهمن 1388 13:11
تعداد مشاهدات : 94

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

بررسی جایگاه علمی مسلمانان ( با نگاهی به قرون 4و5 « ه .ق» و ایران بعد از انقلاب )

قرون 4و5(هـ . ق) دو قرنی است که محققان آن را « قرون طلایی تمدن اسلامی » نامیده­اند. ودلیل آن ظهور اندیشمندان بزرگ و دستیابی به جایگاهی از علم و دانش و فرهنگ است که در طول تاریخ کمتر نظیری می­توان برای آن پیدا کرد. بعد از این زمان و پدید آمدن یک دوره رکود چند صد ساله­ای که جهان اسلام را فرا گرفت، پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و تشکیل حکومت اسلامی، بار دیگر موج بازگشت به خودباوری و رشد و بالندگی در تمام ابعاد زندگی از جمله علم و فناوری را به جهان اسلام باز گرداند. و امروز با این واقعیت روبرو هستیم که ایران اسلامی قله­های رفیع علم و فناوری در جهان را درنوردیده و در راه احیای شکوه گذشته اسلام می­باشد. هدف از انجام این تحقیق آشنایی با پیشینه شکوهمند اسلام و بررسی جایگاه فعلی ایران در زمینه علوم و تکنولوژی روز دنیا و همچنین شناخت زمینه­های رشد علمی در هر دو دوره می­باشد، تا از طریق مقایسه این دو عصر به اشتراکات و افتراقات آن پی برده و نقاط ضعف و قوت روند حرکت فعلی ایران به سمت رشد و توسعه علمی شناسایی شده و راهکارهای مناسبی جهت برطرف ساختن موانع ارائه گردد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی جایگاه علمی مسلمانان

( با نگاهی به قرون 4و5 « ه .ق» و ایران بعد از انقلاب ) 

 

 

 1388

 

هانیه السادات عروجی

 

 خانم زهرا حجازی دوست

 

 خانم محلاتی

 

علم ، دانشمندان مسلمان ، انقلاب اسلامی ایران ،  قرون 4و5 (ه ق) ، جایگاه علمی،   زمینه های رشد علمی

 

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

قرون 4و5(هـ . ق) دو قرنی است که محققان آن را « قرون طلایی تمدن اسلامی » نامیده­اند. ودلیل آن ظهور اندیشمندان بزرگ و دستیابی به جایگاهی از علم و دانش و فرهنگ است که در طول تاریخ کمتر نظیری می­توان برای آن پیدا کرد.

بعد از این زمان و پدید آمدن یک دوره رکود چند صد ساله­ای که جهان اسلام را فرا گرفت، پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و تشکیل حکومت اسلامی، بار دیگر موج بازگشت به خودباوری و رشد و بالندگی در تمام ابعاد زندگی از جمله علم و فناوری را به جهان اسلام باز گرداند. و امروز با این واقعیت روبرو هستیم که ایران اسلامی قله­های رفیع علم و فناوری در جهان را درنوردیده و در راه احیای شکوه گذشته اسلام می­باشد. هدف از انجام این تحقیق آشنایی با پیشینه شکوهمند اسلام و بررسی جایگاه فعلی ایران در زمینه علوم و تکنولوژی روز دنیا و همچنین شناخت زمینه­های رشد علمی در هر دو دوره می­باشد، تا از طریق مقایسه این دو عصر به اشتراکات و افتراقات آن پی برده و نقاط ضعف و قوت روند حرکت فعلی ایران به سمت رشد و توسعه علمی شناسایی شده و راهکارهای مناسبی جهت برطرف ساختن موانع ارائه گردد.

از این رو مباحث مطرح شده در این رساله ، اولا در پی بازخوانی تاریخ با شکوه اسلام و ایران و شناخت دانشمندان و متفکران بزرگ مسلمان و کشف زمینه ها و شرایط مساعد برای رشد و شکوفایی علمی مسلمانان در قرن 4و5 (ه ق )  و همچنین بیان افتخارات اندیشمندان مسلمان میباشد.ثانیا با نگاهی به فعالیتهای علمی و پژوهشی صورت گرفته در ایران بعد از انقلاب به بررسی جایگاه علمی ایران ، زمینه های علمی رشد ایران و بیان نقاط قوت و ضعف حرکت علمی کشور بپردازد .

در انتها نیز به عنوان نتیجه گیری پایانی از مباحث مطروحه با مقایسه کوتاه بین دو دوران مذکور سعی بر این است تا گوشه ای از اشتراکات و افتراقات موجود بین ان دو بازگو شود 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :