يکشنبه - 2018 فوريه 18 - 3 جمادي الثاني 1439 - 29 بهمن 1396
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193792
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1390 12:33
تعداد مشاهدات : 93

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

سنت های الهی در قرآن

انسان چاره اي جز زندگي اجتماعي ندارد، زيرا او به تنهايي نمي تواند دشواري هاي فراوان حيات را از سر راه زندگي خود برچيند و به خواسته هاي برخاسته از حاجت هاي طبيعي خود برسد از اين رو نيازمند حيات جمعي و همكاري است و در اين زندگي جمعي ريشه هاي بي عدالتي و زورگويي ها، حق كشي ها، استثمارها، توسعه طلبي، خودكامگي ها و غيره بروز مي كند و گاهي تقويت و فربه مي شود. در اين جاست كه انسان به قانون نياز پیدا می کند قانوني فراگير، همه سويه ، جامع ، كامل و سعادت آفرين. از آن جايي كه انسان، دانش وضع قانون فراگير و همه سويه را ندارد نمي تواند ويژگي هاي همه مناطق جغرافيايي را در جميع ادوار تاريخ، بر همه جوامع انساني در نظر گيرد و براي آن قانوني شايسته وضع كند. نشانه اين عجز اختلاف قوانين در هر عصر و نيز تغيير و تبديل و ترميم و تعويض مستمر آن در نسل هاست پس عقل مي پذيرد كه بايد از ماوراي طبيعت، قانون جامع و كامل نازل شود و قدرتي ظهور كند تا دست آوردهاي خرد را سمت و سو بخشد و اشتباهات آن را برطرف كند و قانون جامع و كامل الهي را اجرا كند و نيازهاي فكري و عقلاني بشر را سامان دهد و استعدادها را شكوفا كند و سود و زيان هاي انسان را به وي بشناساند. بنابراين قوانين و سنتهاي الهي در زندگي نقش خيلي مهمي دارند كه به كار بردن درست آنها انسان را به فلاح و رستگاري هم در دنيا و هم در آخرت مي رساند. پژوهشي كه در اين زمينه صورت گرفته تشكيل شده است از سه فصل كه در فصل اول به ماهیت سنت الهی و ویژگی های آن پرداخته شده كه تشكيل شده از چهار گفتار كه در گفتار اول به معناي لغوي و اصطلاحي واژه سنت توجه شده و در گفتار دوم ماهيت سنت های الهی توضيح داده شده و در گفتار سوم سنت الهی از ديدگاه معصومين و علما مطرح شده ودر گفتار چهارم ویژگی های سنت های الهی مورد توجه قرار گرفته است . در فصل دوم تجلی سنت های الهی گفته شده ، این فصل از سه گفتار تشکیل شده است ؛ گفتار اول به تشریع و وضع قوانین پرداخته ، گفتاردوم تجلی رحمت خداوند در سنن الهی را بیان کرده ودر گفتار سوم تجلی غضب خداوند در سنن الهی بررسی شده است . فصل سوم سنت ابتلاء وکاریرد آن در زندگی است که از چهار گفتار تشکیل شده . در گفتار اول سنت آزمودن و انواع آزمایش بیان شده ، در گفتار دوم نتایج آزمایش ها و امتحانات مورد بررسی قرار داده شده ، گفتار سوم سنت های املاء و استدراج را بیان کرده و در گفتار چهارم کاربرد این سنت ها در تعلیم و تربیت مورد بحث قرار گرفته است .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ............ کریمه اهل بیت علیهم السلام.......

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

سنت های الهی در قرآن

1390

محبوبه زکریا

                                                  خانم فخرایی

 

آقای دکتر سید ضیاء هاشمی

سنت ،ابتلا ،اضلال ،املاء ،استدراج                 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

روش و طریقه ای دائمی به نام سنت در دنیا موجود است ، هر کس این ضوابط را در جهت هدایت به کار برد سعادت دنیوی و اخروی نصیب او می شود، و اگر از آن تبعیت نکند به شقاوت مبتلا می شود .

سنن الهی بیشماراست و در قرآن به صورت خاص وعام به آن اشاره شده است ؛ برخی درچهره ی رحمت وبعضی به صورت  غضب تجلی نموده است . البته این قانون ها به هیچ وجه تغییر وتبدیلی نمی یابند . در واقع امتحان انسان ها از ابتدای خلقت تا انتهای هستی وجود داشته ودارد ، این نشان دهنده ی ظرفیت و استعداد های افراد است که درزمینه های مختلف بروزپیدا می کند ؛ اگر فردی تلاشش را در هرزمینه ای چند برابر کند به نتیجه ی دلخواه می رسد. با توجه به این که کاربرد این سنت ها در زندگی عامل رسیدن به موفقیت و دستیابی به کمال مطلوب است ؛ هر فردی در این مسیر قرار گیرد به فلاح و رستگاری می رسد و چنانچه شخصی در این راه قرار نگیرد به او فرصت داده می شود و اگر از این موقعیت بهره نبرد دچار ضلالت می شود .        

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :