چهارشنبه - 2018 دسامبر 12 - 4 ربيع الثاني 1440 - 21 آذر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193770
تاریخ انتشار : 7 مهر 1390 11:50
تعداد بازدید : 141

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

جایگاه حضور قلب در نماز از منظر اسلام

خوشبختی و سعادت، همانند گلشنی است که روح و ریحانِ آن توجه و اقبال قلبی است و عبادت مانند کالبد و تنی است که جان و روان آن توجه قلبی به پیشگاه حضرت پروردگار است. این توجه و اقبال، میزان قبولی اعمال و معیار فزونی پاداش ها در دارالجنان است و در پرتو همین توجه و رویکرد، انسان می تواند خود را شایسته بهشت برین و نعمتهای جاوید آن سازد. نعمت هایی که هرگز دیده ای نظیر آن را ندیده، گوشی شبیه آن را نشنیده و به قلب انسانی خطور ننموده است. به وسیله همین اقبال و توجه، انسان خاکی می تواند به جهان پاکِ ملکوت راه یابد و در افق پهناور فرشتگان بال بگشاید و ازجهان غیب و شهود کسب فیض بنماید. در پرتو این توجه و اقبال قلبی، از عبادتی اندک، پاداشی بیکران به دست می آید و میزان پاداش ها بستگی به این توجه درونی و اقبال قلبی در افعال و اقوال و حرکات و سکنات و تفکر در اسرار نهفته در عبادت مورد نظر دارد. تحقیق حاضر بنا دارد در مورد این اقبال درونی و حضور قلب به اموری بپردازد تا راهیابی به این اقبال درونی به دست آید. تحقیق شامل سه فصل و گفتارهایی است، فصل اول با عنوان حقیقت نماز و آثار و موانع قبولی آن که تبیین موضوع کرده و فصل دوم با عنوان حضور قلب و موانع آن با گفتارهایی شامل موارد حقیقت و روح نماز و منشاء آنها ، حضور قلب لازمه کسب آثار نماز، مراتب حضور قلب، اقسام و موانع حضور قلب می باشد . و فصل پایانی در مورد عوامل و راه تحصیل حضور قلب در نماز است با گفتارهایی شامل آثار حضور قلب و عوامل حضور قلب و راه های تحصیل آنها.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ............ کریمه اهل بیت علیهم السلام.......

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

جایگاه حضور قلب در نماز از منظر اسلام

1390

 

فردوس کمائی

 

عذرا خلیلی

عزت السادات میرخانی

حضور، قلب، تفهم، نماز

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

حضور قلب حقیقتی است  متمرکز در فریضه نماز که از توجه عمیق انسان به حضرت حق پدید می­آید.

 نماز آثاری دارد که این اثرات با حضورقلب حاصل می شود، متاسفانه بسیاری از مسلمانان با آنکه فریضه نماز را به جا می آورند اما به حضورقلب دست نمی یابند واز آثار معنوی متعدد آن از جمله قوی شدن اراده نفس ، ملکوتی شدن نفس ، قلب و قوای آن تسلیم حق شدن محروم می­مانند.      

   موانع حضورقلب عبارتند از حب دنیا، سستی ایمان به حیات اخروی، فرار بودن قوه خیال، مشغول کردن افکار به امور بی­اهمیت دنیوی و....

عوامل کسب حضور قلب عبارتند از همت عالی انسان، درک عظمت پروردگار، دریافتن چنان معرفتی که دنیا ناچیز است، باور قلبی از الفاظ نماز، توجه عمیق به معانی، استغفار و کنترل قوه خیال و...

موارد حقیقت وروح نماز اموری همچون حضورقلب، تفهم، تعظیم، هیبت، امید و رجا، حیا و شرمساری می­باشد.

مراتب حضور قلب که دو مرتبه در معبود و در عبادت بیان شده است.

راهکارهایی همچون پرهیز از گناه، تقوا و پرهیزکاری در کردار و گفتار، تدبر و تفکر در آیات و روایاتی که به اهمیت حضور قلب پرداخته شده، متمرکز کردن حواس قبل از نماز، ا نتخاب مکان و محل نماز و.... در کسب حضور قلب در نماز مؤثر هستند.

با این هدف که به ا نجام صحیح این فریضه الهی توجه بیشتری شود تا از برکات معنوی آن استفاده شود.

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :