سه شنبه - 2018 اکتبر 16 - 6 صفر 1440 - 24 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193093
تاریخ انتشار : 30 فروردین 1394 12:8
تعداد بازدید : 124

تحقيق پاياني مدرسه علميه كوثر ورامين

وسوسه وراه هاي درمان در ايات وروايات

در بررسي و پژوهش پيرامون موضوع وسوسه به اين نتايج رسيديم كه : وسوسه عبارت است از : فكر يا احساسي كه مدام انسان را به انجام كاري تحريك و تشويق كند ، آنچه شيطان القا مي كند و هواهاي نفساني كه بنده را از حق دور مي كند . عوامل ايجاد وسوسه : شيطان ، نفس و انسانهاي ابليس سيرت . از جمله آثار وسوسه ميتوان به : منفي بافي ، بي نشاطي ، و بد گماني اشاره كرد . راه هاي درمان وسوسه: بستن راه هاي نفوذ شيطان ، كثرت ذكر با زبان و دل ، تفكر و بي اعتنايي به شيطان ، اشتغال و بي كار نبودن ، استعاذه و تضرع و .... است .

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدیوسوسه وراه هاي درمان در ايات وروايات 
1394فهميه ايران شاهي ليلا اميري مقدم حوريه خداييوسوسه ، شیطان، نقش ، ابلیس

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدهوسوسه وراه های درمان آن از جمله مباحثی است که در قرآن و روایات به آن اشاره شده است . وسوسه عبارت است از تحريك افعال و اعمال و نيات باطله ي انساني ، به وسيله ي عوامل شيطاني.

از جمله عوامل و منشأ آن می توان، شیطان و نقش و انسانهای ابلیس سیرت را نام برد. که برقلب انسان وارد شده و او را بسوی افکار ناخواسته کشانده و درنتیجه دست به رفتارهای نادرست و ناپسند  می زند. از آنجا که وسوسه، حالتی است که نه تنها باعث آسیب رساندن و اذیت خود فرد وسوسه دیده شده بلکه سبب آزار خانواده و اطرافیان گردیده و هم چنین گریبان گیر افراد جامعه خصوصاً جوانان می شود، ضرورت این مساله ثابت شد. که با نگاه دقیق تری به بررسی مفهوم وسوسه ریشه ها و راه های درمان آن پرداخته شود. از جمله انواع وسوسه می توان به وسوسه های فکری، عملی اشاره نمود که آثار مختلفی از جمله، منفی بافی ، بی نشاطی و بدگمانی در فرد و جامعه ایجاد می نماید. با نگاهی به قرآن و روایات و کتب اخلاقی ، تفکر ، استعاذه و تضرع ، یاد مرگ و اهل بیت ،اشتغال و .... را می توان به عنوان راه درمان عارضه وسوسه ذکر نمود.


 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :