سه شنبه - 2018 اکتبر 23 - 13 صفر 1440 - 1 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 193057
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1395 10:43
تعداد بازدید : 195

تحيق پاياني مدرسه علميه كوثر ورامين

بررسي چالش هاي فرهنگي ماهواره و اينترنت و راهكارهاي مقابله با ان

امروزه بر اساس اصل رقابت بین نهادها، تلویزیون ارتباطی تنگاتنگی با نظام های آموزشی، خانواده و جامعه داشته و این رسانه تلاش می نماید تا جایگاهی مهمی در هدایت و کنترل افراد جامعه به ویژه نوجوانان داشته باشد . بنابراین رسانه می تواند موجبات سعادت یا گمراهی نسل آینده را فراهم آورد که از این نظر ضرورت دارد برنامه ریزان به هماهنگی نظام آموزشی با برنامه های این رسانه بپردازند ولی به واسطه انفجار اطلاعاتی ، امواج تلویزیون به عنوان مهمانان ناخوانده تمام حریم های خانوادگی را شکسته و خود را بر جامعه تحمیل می کنند. به طور کلی ، عواملی همچون محیط بسته ، رقابتی نبودن ، عمل نکردن براساس نیاز مخاطب ، آزاد نگذاشتن ذهن مخاطب در انتخاب و قطره چکانی اطلاعات به مخاطب ، باعث روی آوردن مخاطبان به سوی رسانه ها و شبکه های برون مرزی و عدم استقبال از شبکه های داخلی می شود . بدیهی است در مقابل هجوم فرهنگی باید مقابله فرهنگی صورت گیرد . برنامه سازان فرهنگی و هنری و سازمان هایی مانند صدا و سیما ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تبلیغات اسلامی ، آموزش و پرورش و دیگر نهادهای دولتی باید در بخش غنی سازی و سالم سازی فرهنگی سرمایه گذاری کنند. در مقابل تهاجم فرهنگی باید فعالیت ، برنامه ریزی و برنامه سازان و سالم سازی فرهنگ و تفریحات سالم و امکانات کافی ایجاد شود ، چرا که منع و مقابله تنها راه مقابله نیست . بر این اساس رسالت مسؤولان فرهنگی ایمن سازی افراد، به ویژه جوانان و نوجوانان و افراد دیگر جامعه در برابر هجوم بیگانگان و افزایش قدرت مقاومت آنان است . ایمن سازی نیز تنها با برنامه ریزیِ هماهنگ و دراز مدت، برای فرهنگ سازی دینی ، گسترش شناخت معارف الهی و تنومند ساختن باورهای اصیل مذهبی در جامعه میسر است که می تواند با گذشت زمان ، افراد جامعه را به خود آگاهی و خودباوری برساند. ازبرخورد فیزیکی و محدودیت آفرینی در استفاده از ماهواره و اینترنت و ... نیز تنها باید به عنوان برنامه تکمیلی و یکی از راه های ایمن سازی ، بهره برداری شود . اگر محدودیت آفرینی در استفاده از برنامه ها و سایت های مختلف اینترنتی بدون جایگزین کردن برنامه های سازنده و مورد علاقه جوانان باشد ، به نتیجه نخواهد رسید و جوانان و دیگر افراد جامعه به انحرافات و مشکلات دیگری دچار خواهند شد . بنابراین با انتخاب برنامه های مناسب یا جایگزین کردن فعالیت های دیگر به جای تماشای برنامه های ویرانگر ماهواره ای ، می توان از پیامدهای منفی آن پیشگیری کرد.

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسي چالش هاي فرهنگي ماهواره و اينترنت و راهكارهاي مقابله با ان 1395مريم سليماني هاي جوادي سميه اذين مهر عذرا خليلي

ماهواره، اینترنت ، فرهنگ،چالش، جامعه، خانواده

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


موضوع ماهواره و اینترنت و چالش های فرهنگی آن در جامعه از مسائل مهم تربیتی ـ اخلاقی است که ذهن آدمی را به خود مشغول ساخته ، اهمیت این مسئله از آن روست که این سؤال در ذهن مطرح می شودکه آیا برنامه های ماهواره و اینترنت درزندگی انسان و بر فرهنگ خانواده آسیب       می رساند؟ و در صورت بروز آسیب ، راهکارهای مقابله با این آسیب ها چه می باشد؟

روش تحقیق در این رساله به صورت توصیفی بوده و شیوه ی جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه ای در غالب سه فصل ارائه شده است.

ماهواره و اینترنت نوعی وسایل ارتباط جمعی است که افراد با آن ها سروکار دارند . استفاده از ماهواره و اینترنت تأثیراتی منفی و مثبت در زندگی فردی و اجتماعی افراد می گذارد.ولی در این تحقیق به چالش های آن پرداخته ایم .

تهاجم فرهنگی ، خلاء فرهنگی در جامعه، بی اعتقادی مردم به فرهنگ ، نابودن شدن هویت مذهبی، ملی و فرهنگی جامعه تغییرات اخلاقی در خانواده ها ، اعتیاد به اینترنت و ماهواره و ... از چالش های فرهنگی ماهواره و اینترنت می باشد .

راهکارهای مقابله با آسیب های ماهواره مواردی همچون، تقویت فرهنگ خودی و نشان دادن ارزش های بالای آن ، دفاع از ارزش های دینی و ملی و هویت فرهنگی جامعه، برنامه ریزی مناسب برای اوقات فراغت افراد و خانواده ها و ترویج زندگی معنوی و ارتقای کمی و کیفی رسانه ها و شبکه های سالم ،مدیریت استفاده و ... می باشد .


 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :