سه شنبه - 2018 اکتبر 23 - 13 صفر 1440 - 1 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192995
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 12:51
تعداد بازدید : 197

صفات و مسئولیت های ولی فقیه

ما مي دانيم خلقت وجودي انسان به گونه اي ست كه به تنهايي نمي تواند در اين دنيا زندگي كند لذا اساس و پاية زندگي او, اجتماعي بودن اوست چرا كه تمام نيازهاي او در يك جمع و جامعه به تحقق مي رسد. حال اين جمع و نيازهاي ايشان بايد براساس يك سري قوانين از پيش تعيين شده در قالب يك حكومت جامع ايجاد گردد و اساساَ جامعترين و كاملترين قوانين, قوانيني است كه خداوند آن را براساس نياز بشر ايجاد كرده و از طريق پيامبران خويش, به بشر ابلاغ نموده است. تا انسانها با الهام گيري از آن به هدف نهايي خويش نائل گردنند. اين احكام و قوانين در قالب اصولي تعيين شده از پيامبري به پيامبر ديگر تا خاتم انبياء ادامه, و بعد از ايشان به امامان معصوم عليهم السلام تا زمام حكومت صاحب الامر كه در حال حاضر غيبت ايشان است ادامه پيدا كرده است. در حال حاضر چون امام عج در غيبت بسر مي برند جامعه اسلامي نيازمند حاكم است تا سكان حكومتي را به دست گيرد تا بستر و زمينه مناسبي را براي ايجاد حكومت جهاني امام عج فراهم آورد. در اينجا اين سوال مطرح است كه چه كسي بايد حاكم باشد و چه صفات و خصوصياتي را دارا باشد. البته طرح حكومت اسلامي برپايه ولايت فقيه كه در اوج خفقان واختناق رژيم استبدادي از سوي امام خميني (ره) ارائه شد, انگيزه مشخص و منسجم نويني را در مردم مسلمان ايجاد نمود و راه اصيل مبارزه مكتبي اسلام را گشود... همچنين در مقدمه قانون اساسي آمده است: ولايت فقيه عادل, براساس ولايت امر و امامت مستمر قانون اساسي زمينه تحقق رهبري فقيه جامع الشرايطي را كه از طرف مردم به عنوان رهبر شناخته مي شود. آماده مي كند تا ضامن عدم انحراف سازمان هاي مختلف از وظايف اصيل اسلامي خود باشد. اما در قانون اساسي نظام جمهوري اسلامي ما دو اصل 109 و 110 را داريم كه در آن صفات و وظائف و مسئوليتهاي رهبري آمده است. در اصل 109 شرايط و صفات رهبري آمده است كه شامل: 1- صلاحيت علمي لازم براي افتاء در ابواب مختلف فقه 2- عدالت و تقواي لازم براي رهبري امت اسلامي 3- بينش صحيح سياسي و اجتماعي, تدبير, شجاعت, مديريت و قدرت كافي براي رهبري و نيز در اصل 110 وظائف و اختيارات رهبر آمده است كه شامل: 1- تعيين سياستهاي كلي نظام جمهوري اسلامي ايران 2- نظارت بر حسن اجراي سياست هاي كلي نظام و ديگر مسئوليتها كه هر كدام در جاي خود تا حد توان و تحقيق كتابخانه اي براي خواننده عزيز در اين نوشتار توضيح داده شده است. لازم به توضيح است كه در متن به واژه هايي برمي خوريم همچون ولايت, فقيه, ولايت تكويني, ولايت تشريعي, قانون, قانون گذار و قانون اساسي كه در متن به طور كامل در مورد آن توضيح داده شده است.

ما مي دانيم خلقت وجودي انسان به گونه اي ست كه به تنهايي نمي تواند در اين دنيا زندگي كند لذا اساس و پاية زندگي او, اجتماعي بودن اوست چرا كه تمام نيازهاي او در يك جمع و جامعه به تحقق مي رسد. 
حال اين جمع و نيازهاي ايشان بايد براساس يك سري قوانين از پيش تعيين شده در قالب يك حكومت جامع ايجاد گردد و اساساَ جامعترين و كاملترين قوانين, قوانيني است كه خداوند آن را براساس نياز بشر ايجاد كرده و از طريق پيامبران خويش, به بشر ابلاغ نموده است. تا انسانها با الهام گيري از آن به هدف نهايي خويش نائل گردنند. اين احكام و قوانين در قالب اصولي تعيين شده از پيامبري به پيامبر ديگر تا خاتم انبياء ادامه, و بعد از ايشان به امامان معصوم عليهم السلام تا زمام حكومت صاحب الامر كه در حال حاضر غيبت ايشان است ادامه پيدا كرده است. در حال حاضر چون امام عج در غيبت بسر مي برند جامعه اسلامي نيازمند حاكم است تا سكان حكومتي را به دست گيرد تا بستر و زمينه مناسبي را براي ايجاد حكومت جهاني امام عج فراهم آورد.
در اينجا اين سوال مطرح است كه چه كسي بايد حاكم باشد و چه صفات و خصوصياتي را دارا باشد. البته طرح حكومت اسلامي برپايه ولايت فقيه كه در اوج خفقان واختناق رژيم استبدادي از سوي امام خميني (ره) ارائه شد, انگيزه مشخص و منسجم نويني را در مردم مسلمان ايجاد نمود و راه اصيل مبارزه مكتبي اسلام را گشود...
همچنين در مقدمه قانون اساسي آمده است: ولايت فقيه عادل, براساس ولايت امر و امامت مستمر قانون اساسي زمينه تحقق رهبري فقيه جامع الشرايطي را كه از طرف مردم به عنوان رهبر شناخته مي شود. آماده مي كند تا ضامن عدم انحراف سازمان هاي مختلف از وظايف اصيل اسلامي خود باشد.
اما در قانون اساسي نظام جمهوري اسلامي ما دو اصل 109 و 110 را داريم كه در آن صفات و وظائف و مسئوليتهاي رهبري آمده است.
در اصل 109 شرايط و صفات رهبري آمده است كه شامل:
1- صلاحيت علمي لازم براي افتاء در ابواب مختلف فقه
2- عدالت و تقواي لازم براي رهبري امت اسلامي
3- بينش صحيح سياسي و اجتماعي, تدبير, شجاعت, مديريت و قدرت كافي براي رهبري 
و نيز در اصل 110 وظائف و اختيارات رهبر آمده است كه شامل:
1- تعيين سياستهاي كلي نظام جمهوري اسلامي ايران
2- نظارت بر حسن اجراي سياست هاي كلي نظام
و ديگر مسئوليتها كه هر كدام در جاي خود تا حد توان و تحقيق كتابخانه اي براي خواننده عزيز در اين نوشتار توضيح داده شده است. لازم به توضيح است كه در متن به واژه هايي برمي خوريم همچون ولايت, فقيه, ولايت تكويني, ولايت تشريعي, قانون, قانون گذار و قانون اساسي كه در متن به طور كامل در مورد آن توضيح داده شده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :