يکشنبه - 2018 اکتبر 21 - 11 صفر 1440 - 29 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192993
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 12:39
تعداد بازدید : 122

مدرسه علمیه حضرت فاطمه الزهراء(س)

بازخواني ريشه ها و برخی عقاید وهّابيّت

اين تحقيق با عنوان بازخواني ريشه ها و برخی عقاید وهّابيّت تدوين شده است. در این تحقیق به تاريخچة وهّابيّت و اينکه عقايد وهّابيّت نشأت گرفته از عقايد ( خوارج، احمد بن حنبل، سلفيه، بربهاري، ابن تيميه و ابن قيّم ) است؛ و همچنين به زندگي بنيانگذار و احیاگر فرقه وهّابيّت یعنی محمّد بن عبد الوهّاب و نقش استعمار خصوصاً استعمار انگلیس، در ترويج مذهب وهّابيّت، پرداخته شده است. همچنین به شعارهايی که در ميان وهّابيّون عليه شيعيان رایج و متداول است، که از جمله آنان شرک و بدعت است پرداخته شده است. و بر همین اساس توحید و شرک از نگاه تشیّع و وهّابیّت مورد مقایسه قرار گرفته و به شرک واقعی که در قرآن مورد نکوهش می باشد، پرداخته شده است. و در بحث بدعت معنای لغوی و اصطلاحی و همچنین ملاک و معیار بدعت، و تفاوت بدعت با سنّت مورد بررسی قرار گرفته است. از طرفی به نقد و بررسی برخی عقاید وهّابیّون در باب توحید و شرک، پرداخته شده است. که از جملة آن عقاید عبارتند از: 1. درخواست حاجت از پیامبر و امام. 2. درخواست شفاعت از پیامبر و امام. 3. شفاخواستن از تربت و سجده کردن بر آن. 4. ساختن گنبد و بارگاه برای پیامبر و امام. که در همه این موارد وهّابیّون معتقد هستند که شیعیان عمل شرک آمیز انجام می دهند در صورتی که با دلایل عقلی و نقلی ثابت می کنیم که نه تنها این اعمال شرک نیست بلکه عین توحید و خداپرستی است.

       اين تحقيق با عنوان بازخواني ريشه ها و برخی عقاید وهّابيّت تدوين شده است. در این تحقیق به تاريخچة وهّابيّت و اينکه عقايد وهّابيّت نشأت گرفته از عقايد ( خوارج، احمد بن حنبل، سلفيه، بربهاري، ابن تيميه و ابن قيّم ) است؛ و همچنين به زندگي بنيانگذار و احیاگر فرقه وهّابيّت یعنی محمّد بن عبد الوهّاب و نقش استعمار خصوصاً استعمار انگلیس، در ترويج مذهب وهّابيّت،       پرداخته شده است.

         همچنین به شعارهايی که در ميان وهّابيّون عليه شيعيان رایج و متداول است، که از جمله آنان شرک و بدعت است پرداخته  شده است. و بر همین اساس توحید و شرک از نگاه تشیّع و وهّابیّت مورد مقایسه قرار گرفته و به شرک واقعی که در قرآن مورد نکوهش می باشد، پرداخته شده است. و در بحث بدعت معنای لغوی و اصطلاحی و همچنین ملاک و معیار بدعت، و تفاوت بدعت با سنّت مورد بررسی قرار گرفته است.

          از طرفی به نقد و بررسی برخی عقاید وهّابیّون در باب توحید و شرک، پرداخته شده است. که از جملة آن عقاید عبارتند از:

         1. درخواست حاجت از پیامبر و امام.

         2. درخواست شفاعت از پیامبر و امام.

         3. شفاخواستن از تربت و سجده کردن بر آن.

         4. ساختن گنبد و بارگاه برای پیامبر و امام.

         که در همه این موارد وهّابیّون معتقد هستند که شیعیان عمل شرک آمیز انجام می دهند در صورتی که با دلایل عقلی و نقلی ثابت می کنیم که نه تنها این اعمال شرک نیست بلکه عین توحید و خداپرستی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :