دوشنبه - 2018 اکتبر 15 - 5 صفر 1440 - 23 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192992
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1385 12:36
تعداد بازدید : 151

مدرسه علمیه حضرت فاطمه الزهراء(س)

سیره اخلاقی انبياء (ع) از دیدگاه آیات و روایات

خلق انسان همان قیافه ثابت نفسانی انسان است که به آسانی و بدون تفکر باعث صدور افعال انسان می شود ، اگر افعالی که از این هیئت و قیافه ثابت نفسانی صادر می شود ، شرعأ و عقلأ پسندیده باشد ،این هیأت را خلق نیکو می گویند و اگر این هیئت ثابت زشت و ناپسند باشد خلق بد نامیده می شود. این تحقیق سعی دارد که به اخلاق از دو جنبه بپردازد و با ارائه الگوی مناسب که همان انبیاء عظام می باشند و با پرداختن به سیره تربیتی و روش زندگی ایشان در طول زندگیشان از طریق استناد به آیات قرآن و روایات معصومین (ع) و تفاسیر قرآن و همچنین از طریق قصص انبیاء به این امر مهم دست یابد . منابع و مطالب این رساله از نظر آیات و روایات جمع آوری شده است. پس از بررسی لغوی و اصطلاحی اخلاق ، به مباحث فضایل و رذایل اخلاقی و نتایج سوء بد خلقی در هنگام حیات انسان و بعد از مرگ او و همچنین سفارشات پیامبر (ص) و دیگر انبیاء راجع به حسن خلق و مسئله اسوه سازی و اسوه یابی در قرآن و اینکه انبیاء الگوها و مربیان بزرگ انسان هستند ،پرداخته شده است . برخی صفات انبیاء از قبیل شکر، صبر ، توکل، زهد ، تقوی و.... مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به محدودیت تحقیق ، به تمام صفات اخلاقی انبیاء پرداخته نشده است. روش تحقیق کتابخانه ای بوده که پس از جمعآوری منابع و فیش برداری بر اساس طرح اولیه تحقیق ، فصول مختلف نوشته شده است .

 خلق انسان همان قیافه ثابت نفسانی انسان است که به آسانی و بدون تفکر باعث صدور افعال انسان می شود ، اگر افعالی که از این هیئت و قیافه ثابت نفسانی صادر می شود ، شرعأ و عقلأ پسندیده باشد ،این هیأت را خلق نیکو می گویند و اگر این هیئت ثابت زشت و ناپسند باشد خلق بد نامیده می شود.
     این تحقیق سعی دارد که به اخلاق از دو جنبه بپردازد و با ارائه الگوی مناسب که همان انبیاء عظام می باشند و با پرداختن به سیره تربیتی و روش زندگی ایشان در طول زندگیشان از طریق استناد به آیات قرآن و روایات معصومین (ع) و تفاسیر قرآن و همچنین از طریق قصص انبیاء به این امر مهم دست یابد . منابع و مطالب این رساله از نظر آیات و روایات جمع آوری شده است.
پس از بررسی لغوی و اصطلاحی اخلاق ، به مباحث فضایل و رذایل اخلاقی و نتایج سوء بد خلقی در هنگام حیات انسان و بعد از مرگ او و همچنین سفارشات پیامبر (ص) و دیگر انبیاء راجع به حسن خلق و مسئله اسوه سازی و اسوه یابی در قرآن و اینکه انبیاء الگوها و مربیان بزرگ انسان هستند ،پرداخته شده است .
    برخی صفات انبیاء از قبیل شکر، صبر ، توکل، زهد ، تقوی و.... مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به محدودیت تحقیق ، به تمام صفات اخلاقی انبیاء پرداخته نشده است. روش تحقیق کتابخانه ای بوده که پس از جمعآوری منابع و فیش برداری بر اساس طرح اولیه تحقیق ، فصول مختلف نوشته شده است .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :