سه شنبه - 2018 اکتبر 16 - 6 صفر 1440 - 24 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192991
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 12:32
تعداد بازدید : 228

مقام مادر از دیدگاه قرآن و سنت

اين تحقيق با عنوان مقام مادر از ديدگاه قرآن و سنت است . در ابتدا ، مادر از ديدگاه قرآن مورد بررسی قرار می گیرد. كلمه «أُم» در آيات قرآن كريم به دو معني حقيقي و مجازي استعمال مي گردد . استعمال مادر در تحقيق حاضر به معناي حقيقي و واقعي است و آيات به تبیين جايگاه و مقام مادر مي پردازند و زحمات مادر و احكام شرعي مختص به مادر را بيان مي كنند که نشانگر اهميت مادر در نزد خداوند است . ذات اقدس الهي حق شناسي انسان بر اين نعمت بزرگ الهي را مي آموزد. در ادامه بعضي از مادران اسوه در قرآن معرفي مي گردد كه برخی از آیات قرآن کریم به این مادران اشاره کرده اند . با معرفي اين اسوه ها ، الگويي آشكار به مخاطبين معرفي مي گردد تا براي رسيدن به سعادت اخروي از اين الگوها استفاده نمايند. سپس مادر از ديدگاه روایات مورد بررسي قرار مي گیرد . با بيان كلام پيامبر اكرم و ائمه اطهار به تبیين جايگاه مادر در بین موجودات هستي پرداخته و با ذكر رواياتي ، مقام والاي مادر بیان شده است که متذكر يك حكم كلي به انسان شده و که همانا اطاعت ، توجه و تكريم به مادر است . در ادامه در راستاي معرفت به حق مادر مطالبي بيان شده و رعايت حرمت هاي الهي به انسان يادآوري شده است و حق شناسي از مادر مقدمه ی دستيابي به حق الله و معرفت الهي معرفی شده است . سپس آثار و پيامدهاي اداي حقوق والدين و عدم آن در دو بعد دنيوي و اخروي بيان گردیده است . با بيان كلام نوراني پيامبر اكرم و ائمه اطهار حجت به انسان تمام مي شود و با تأمل ، تعمق و عمل صالح قله هاي والاي كمال سير مي شود و خشنودي خدا بدست میآید. در پایان تحقیق به بحث فمنیسم پرداخته شده است که دراین قسمت بطور اجمال به فمنیسم و مقایسه ای بین مادر ، در مکتب اسلام و در مکتب فمنیسم مورد بررسی قرار گرفته است .

اين تحقيق با عنوان مقام مادر از ديدگاه قرآن و سنت است .

در ابتدا ، مادر از ديدگاه قرآن مورد بررسی قرار می گیرد. كلمه «أُم» در آيات قرآن كريم به دو معني حقيقي و مجازي استعمال مي گردد . استعمال مادر در تحقيق حاضر به معناي حقيقي و واقعي است و آيات به تبیين جايگاه و مقام مادر مي پردازند و زحمات مادر و احكام شرعي مختص به مادر را بيان مي كنند که نشانگر اهميت مادر در نزد خداوند است . ذات اقدس الهي حق شناسي انسان بر اين نعمت بزرگ الهي را مي آموزد.

در ادامه بعضي از مادران اسوه در قرآن معرفي مي گردد كه برخی از آیات قرآن کریم به این مادران اشاره کرده اند . با معرفي اين اسوه ها ، الگويي آشكار به مخاطبين معرفي مي گردد تا براي رسيدن به سعادت اخروي از اين الگوها استفاده نمايند.

سپس مادر از ديدگاه روایات مورد بررسي قرار مي گیرد . با بيان كلام پيامبر اكرم و ائمه اطهار به تبیين جايگاه مادر در بین موجودات هستي پرداخته و با ذكر رواياتي ، مقام والاي مادر بیان شده است که متذكر يك حكم كلي به انسان شده و که همانا اطاعت ، توجه و تكريم به مادر است .

در ادامه در راستاي معرفت به حق مادر مطالبي بيان شده و رعايت حرمت هاي الهي به انسان يادآوري شده است و حق شناسي از مادر مقدمه ی  دستيابي به حق الله و معرفت الهي معرفی شده است .

سپس آثار و پيامدهاي اداي حقوق والدين و عدم آن در دو بعد دنيوي و اخروي بيان گردیده است .

با بيان كلام نوراني پيامبر اكرم و ائمه اطهار حجت به انسان تمام مي شود و با تأمل ، تعمق و عمل صالح قله هاي والاي كمال سير مي شود و خشنودي خدا بدست
می­آید.

در پایان تحقیق به بحث فمنیسم پرداخته شده است که دراین قسمت بطور اجمال به فمنیسم و مقایسه ای بین مادر ، در مکتب اسلام و در مکتب فمنیسم مورد بررسی قرار گرفته است .


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :