پنج شنبه - 2018 ژوئن 21 - 8 شوال 1439 - 31 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192989
تاریخ انتشار : 18 مهر 1395 12:28
تعداد مشاهدات : 122

نقش و وظایف مادر در تربیت فرزندان از دیدگاه علم، قرآن و سنت در دوران کودکی

تربيت: يعني پرورش استعدادهاي نهفته انساني با فراهم نمودن زمينه هاي مناسب به سوي كمال. تربيت از لحظه ي به وجود آمدن و به عبارت دقيق تر از آغاز دوره ي جنيني شروع مي شود و بعد از دوره ي شيرخوارگي، مهم ترين زمان و بالاترين اثرپذيري، در دوره ي كودكي، مي باشد. مادر به عنوان نزديك ترين فرد به طفل از هر جهت بيشترين نقش را در امر مهم تربيت فرزند خواهد داشت. اين مسئوليت عظيم درآيات مختلف قرآني با اشكال گوناگون مطرح شده است احاديث فراواني نيز از ائمه معصومين عليهم السلام با موضوع تربيت و نقش حساس مادر به ما رسيده است. همچنين انديشمندان در علم روان شناسي و علوم تربيتي مطالب زيادي در اين باب نگاشته اند. همه ي اين موارد نشان دهنده اهميت تربيت در اين دوران و وظيفه ي مهم مادر در تربيت كودك مي باشد. ما نيز گوشه اي از مطالب فوق را كه به روش كتابخانه اي جمع آوري نموده ايم در بخش ها و فصل هاي گوناگون بنا به جايگاه موضوع آن آورد ه ايم. در قسمت كليات به ارائه مباحث كلي و دورنماي بحث پرداخته ايم. بخش اول به تعريف و مفهوم تربيت و اهميت آن و تربيت در دوران كودكي اختصاص يافته است و عوامل مؤثر تربيتي از جمله خانواده به ويژه پدر و محيط اجتماعي مورد بررسي قرار گرفته است. بخش دوم به نقش مهم مادر در تربيت فرزند در دوران كودكي اختصاص يافته. در بخش انتهايي به مادران و راهكارهاي تربيتي از جمله موضوع هاي مهم تربيتي مانند، محبت، وفاي به عهد و . . . ، از ديدگاه قرآن ، حديث و علوم روان شناسي و تربيتي بررسي شده است.

تربيت: يعني پرورش استعدادهاي نهفته انساني با فراهم نمودن زمينه هاي مناسب به سوي كمال. 

تربيت از لحظه ي به وجود آمدن و به عبارت دقيق تر از آغاز دوره ي جنيني شروع مي شود و بعد از دوره ي شيرخوارگي، مهم ترين زمان و بالاترين اثرپذيري، در دوره ي كودكي، مي باشد.

مادر به عنوان نزديك ترين فرد به طفل از هر جهت بيشترين نقش را در امر مهم تربيت فرزند خواهد داشت. اين مسئوليت عظيم درآيات مختلف قرآني با اشكال گوناگون مطرح شده است احاديث فراواني نيز از ائمه معصومين عليهم السلام با موضوع تربيت و نقش حساس مادر به ما رسيده است. همچنين انديشمندان در علم روان شناسي و علوم تربيتي مطالب زيادي در اين باب نگاشته اند.

همه ي اين موارد نشان دهنده اهميت تربيت در اين دوران و وظيفه ي مهم مادر در تربيت كودك مي باشد. ما نيز گوشه اي از مطالب فوق را كه به روش كتابخانه اي جمع آوري نموده ايم در بخش ها و فصل هاي گوناگون بنا به جايگاه موضوع آن آورد ه ايم.

در قسمت كليات به ارائه مباحث كلي و دورنماي بحث پرداخته ايم. بخش اول به تعريف و مفهوم تربيت و اهميت آن و تربيت در دوران كودكي اختصاص يافته است و عوامل مؤثر تربيتي از جمله خانواده به ويژه پدر و محيط اجتماعي مورد بررسي قرار گرفته است.

بخش دوم به نقش مهم مادر در تربيت فرزند در دوران كودكي اختصاص يافته.

در بخش انتهايي به مادران و راهكارهاي تربيتي از جمله موضوع هاي مهم تربيتي مانند، محبت، وفاي به عهد و . . . ، از ديدگاه قرآن ، حديث و علوم روان شناسي و تربيتي بررسي شده است. نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :