سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192650
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1389 11:45
تعداد بازدید : 127

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

جاهليت و سيره ی مبارزاتی پيامبر (ص) با مفاسد آن دوره

مهم ترين دغدغه امروز بشريت، مسئله اصلاح و توسعه فرهنگي، سياسي، اقتصادي جامعه انساني است تا از وضعيت نا مطلوب كنوني به وضعيت مطلوب يك جامعه انساني و الهي برسند از كساني كه در طول تاريخ بشريت با انقلاب خدايي، توانست به اقامه اين امر در اسرع وقت و با نتايج عالي موفق گردد

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

جاهليت و سيره ی مبارزاتی پيامبر (ص) با مفاسد آن دوره

1389

مهری عيوض خانی

 

طاهره لطیفی

فرزانه نیکوبرش

جاهليت، فساد، مبارزه با جهل، اصلاح.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده


مهم ترين دغدغه امروز بشريت، مسئله اصلاح و توسعه فرهنگي، سياسي، اقتصادي جامعه انساني است تا از وضعيت نا مطلوب كنوني به وضعيت مطلوب يك جامعه انساني و الهي برسند از كساني كه در طول تاريخ بشريت با انقلاب خدايي، توانست به اقامه اين امر در اسرع وقت و با نتايج عالي موفق    گردد، پيامبر عظيم الشأن اسلام (صلي الله عليه و  آله و سلم) مي باشد . كه جامعه عرب آن زمان را كه از نظر انديشه و ثروت و قدرت و تمدن در نهايت جهالت بوده و از پست ترين جوامع به شمار مي رفت با اصلاحات اعتقادي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، نظامي خود كه برگرفته از وحي الهي و امدادهاي غيبي بود چنان تحولي در قلوب و باورهاي مردم ايجاد نمود كه منجر به تحول رفتاري صددر صد آنان شد.

 اين اصلاحات منجر به حكومت  ده ساله عادلانه و پر معنويت مدينه شد. اگر ماداعيه ي زمينه سازي حكومت ولي عصر (عج) را داريم، لازم است بستر سازي مناسبي براي اين امر مهم ايجاد نمائيم. بنابراين ضروري است كه شيوه هاي مبارزاتي و اصلاحي پيامبر (صلي الله عليه و  آله و سلم) را مورد بررسي قرار داده و از آن براي درمان دردهاي لاعلاج و گره هاي كوري كه در جوامع كنوني به سبب  سياست هاي غلط و مديريت هاي نا صواب به وجود آمده است الگو برداري نمائيم . نوشته حاضر از روش تحقيق توصيفي ـ تاريخي با هدف كاربردي بهره جسته و جمع آوري مطالب به شيوه  كتاب خانه اي و متني بوده كه در چهار فصل تنظيم شده است .

در ابتدا ظلمت هاي دوران جاهليت و حاكميت فساد، جهل، بي سوادي، توحش، خرافات، تفاخر طلبي، ظلم، تبعيض ها و
بي عدالتي هاي فرهنگي، اجتماعي و ... به تصوير كشيده شده و سپس شيوه مبارزاتي حضرت: ابلاغ مبين، موعظه، حكمت، جدال احسن با مشركان، استقامت در برابر ناداني است و هجرت و به دنبال آن در مدينه به سنت شكني، تشكيل دستگاه قضايي ، منزلت دهي به مقام زن و اجراي احكام اقتصادي مثل تحريم ربا ، رشوه و معاملات نا مشروعي كه سبب بيماري اقتصادي جامعه مي گردد و وضع ماليات هاي اسلامي مثل خمس و زكات ... سبب تحكيم وتقويت حكومت اسلامي شد .نتيجه به كارگيري اين اقدامات اصلاحي اين بود كه اعراب جاهلي پس از مدت كوتاهي به افراد مومن، متقي و متعهد  همچون : ابوذر، مقداد، ياسر ... شدند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :