جمعه - 2019 آوريل 19 - 14 شعبان 1440 - 30 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192602
تاریخ انتشار : 23 تیر 1395 9:6
تعداد بازدید : 211

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

علل تقلیل نقش خانواده در انتقال ارزشهای دینی

خانواده مناسب ترین جایگاه برای تأمین نیازهای مادی و معنوی انسان می باشد و می تواند بهترین بستر را برای تأمین امنیت و آرامش روانی و نیز پرورش نسل جدید فراهم آورد.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

علل تقلیل نقش خانواده در انتقال ارزشهای دینی

1395

صفیه منتظری

طاهره لطیفی

علی اکبر رضایی

خانواده ـ تقلیل ـ ارزش ـ زوجین ـ طلاق ـ اشتغال ـ رسانه های جمعی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

خانواده مناسب ترین جایگاه برای تأمین نیازهای مادی و معنوی انسان می باشد و می تواند بهترین بستر را برای تأمین امنیت و آرامش روانی و نیز پرورش نسل جدید فراهم آورد.

در واقع یکی از نهادهای بنیادین حفظ و تربیت نوع انسان، خانواده می باشد که درآن بچه ها با فراگیری ارزشها و هنجارها و تربیت روانی مناسب برای ایفای نقش مثبت در بزرگسالی آماده می شوند.

به یقین تربیت مهمترین عامل شکل گیری شخصیت و هویت افراد است. برای داشتن تربیتی صحیح، توجه به محتوا و مربی حایز اهمیت است.

از این رو توجه به ارزشهای استخراج شده به عنوان محتوا از منبع معتبری مانند قرآن، راه را برای رسیدن به این مهم هموارتر می کند. از سویی، اولین و مهمترین مربیان برای این انتقال ارزشها خانواده است، زیرا هر فرد بیشترین و بهترین زمان آموزش خود را در آنجا می گذراند.

در عصر حاضر تربیت اخلاقی و پایبند بودن به ارزشها در خانواده ها کمرنگ شده  که در این تحقیق تنها به چند مورد از عللی که نقش خانواده را در انتقال ارزشهای دینی کمرنگ می کند پرداخته  از جمله: رسانه های جمعی و ماهواره ها که با سرگرم کردن نسل جوان به اینترنت در واقع به تغییر باورها و رفتارهای دینی منجر می شود و همچنین اشتغال زوجین مخصوصاً شاغل بودن مادر که باعث کاهش روابط عاطفی کم سابقه ای با فرزندان شده است که نمی تواند به وظایف مادرانه خود به نحو احسنت بپردازد.

طلاق و جدایی والدین امری است که با فروپاشی خانواده بیشترین آسیب متوجه فرزندان می باشد و عواقب خطرناکی برای فرزندان دارد.

و همچنین راهکارهایی از جمله: تحکیم بنیان خانواده و روش های ایجاد گرایش به مذهب و کسب معرفت و آگاهی دادن به جوانان و تقویت و حمایت از شبکه های اجتماعی داخلی و...

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :