سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192595
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1387 8:15
تعداد بازدید : 68

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

مقايسه عالم برزخ وقيامت در آيات وروايات

پروردگار دو عالم آفريد. يكي را عالم عمل و ديگري را عالم نتيجة عمل قرار داد. چون جهان طبيعت به تنهايي هم براي ظرف عمل و هم براي جزاي عمل كافي نيست. پاداش و جزاي واقعي و كيفر حقيقي مربوط به عالم حساب است، عالم حساب كه آخرت هم گفته مي شود پس از دنياست.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

مقايسه عالم  برزخ وقيامت

 در آيات وروايات

1387

ليلا کريمی فيروزآبادی

 

رضايي سرشت 

فرزانه نیکوبرش

برزخ،قيامت، شفاعت، ثواب،عقاب

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

پروردگار دو عالم آفريد. يكي را عالم عمل و ديگري را عالم نتيجة عمل قرار داد. چون  جهان طبيعت به تنهايي هم براي ظرف عمل و هم براي جزاي عمل كافي نيست. پاداش و جزاي واقعي و كيفر حقيقي مربوط به عالم حساب است، عالم حساب كه آخرت هم گفته مي شود پس از دنياست.

از آن جايي كه اين اصل، يكي از اصول بسيار مهم و سرنوشت ساز است اميد است  تا با شناخت بهتر و ديد وسيع تر نسبت به اين دو عالم، به دنبال هدف از خلقت اين جهان و انسان ها باشيم كه همان سعادت ابدي است و در رسيدن به كمال و در تهذيب نفس  وخود سازي موفق بيرون آييم.

حد فاصل ميان دو چيز را برزخ گويند وچون عالم برزخ ، بين عالم دنيا وقيامت قرار گرفته است به اين نام، ناميده شده است ودر واقع در اين عالم فرصتی برای پيدا کردن تکامل وجود دارد وعالم قيامت ، عالم نظم وحساب است وهر کس بايد از دست رنج خود بهره برداری کند ودر اين جاست که هرکس به نتيجه اعمالي که در دنيا انجام داده است می رسد واز مقايسه اين دو عالم به شباهت ها وتفاوت هايي دست پيدا کرده ايم که از جمله : فردی بودن برزخ وجمعی بودن قيامت ، نوع حسابرسی در برزخ وقيامت و ...

در اين تحقيق شيوة جمع آوري اطلاعات به صورت كتاب خانه اي و روش تحقيق به صورت توصيفي است كه درچهار فصل ارائه شده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :