سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192594
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1389 8:12
تعداد بازدید : 120

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

تهاجم فرهنگي و آسيب شناسي آن

آسيب عاملي است كه سبب اختلال، ناهنجاري و آفت در پديده ها مي شود و آسيب شناسي به معناي بازشناسي اختلال هاي مفهومي و مصداقي مسأله است كه با ارائه راه كارهاي مناسب در صدد مقابله با آسيب ها مي باشد. تهاجم فرهنگي ثمره بروز و شيوع آسيب هايي است كه از جانب مهاجمان تحميل مي شود

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

تهاجم فرهنگي و آسيب شناسي آن

1389


ليلا كنعاني

 

طاهره لطیفی

فرزانه نیکو برش

تهاجم فرهنگي، بحران هويت، ناهنجاری، جنگ نرم.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

آسيب عاملي است كه سبب اختلال، ناهنجاري و آفت در پديده ها مي شود و آسيب شناسي به معناي بازشناسي اختلال هاي مفهومي و مصداقي مسأله است كه با ارائه راه كارهاي مناسب در صدد  مقابله با آسيب ها مي باشد. تهاجم فرهنگي ثمره بروز و شيوع آسيب هايي است كه از جانب مهاجمان تحميل   مي شود و ضمن احاطه تدريجي فرهنگ جامعه، با استفاده از ابزارها و شيوه هاي متعدد، سعي در انحراف و دگرگوني باورها و ارزش ها داشته و با ترفندي مرموزانه و برنامه ريزي شده، رفته رفته سايه ويران گر خود را به ساختار ديني و فرهنگي جامعه مي گستراند و پيكره جامعه را آسيب پذير مي سازد و سرانجام جامعه را به تباهي مي كشاند تا به راحتي اهداف و منافع خود دست يابد.

در اين نوشتار شيوه جمع آوري اطلاعات به صورت كتاب خانه اي و روش تحقيق به صورت  توصيفي ـ تحليلي است كه در چهار فصل ارائه شده است.

تهاجم فرهنگي داراي پيچيدگي هاي خاصي مي باشد و پديده اي جديد و نو نيست كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي پديدار شود، بلكه سابقه اي به بلنداي تاريخ دارد كه داراي ويژگي هايي مانند: نامحسوس و نامرئي بودن، بهره گيري از ادبيات مردم پسند، هدف مند بودن و ... مي باشد كه دشمن براي رسيدن به اهداف خود كه سلطه فرهنگي، سياسي، اقتصادي، نظامي است از ابزار متناسب با همان هدف استفاده مي كند و با وجود اين كه آثار اين تهاجمات به مرور زمان نمايان مي شود اما خطرش به مراتب از تهاجم نظامي بيشتر است، بنابراين ضروري است اين امر خطير شناسايي شده تا از پيامدهاي شوم آن جلوگيري گردد.

تهاجم فرهنگي در بستر علل و عواملي از قبيل خدا فراموشي، گناه و فرهنگ ناصالح، دوستان گمراه، فقر، عقده حقارت، عدم خودباوري و ... شكل مي گيرد، كه پيامدهايي چون نابودي ارزش ها و هنجارها، نفي حكومت ديني، سلطه بيگانگان و وازدگي در برابر فرهنگ مهاجم، ايجاد ناامني و سلب آرامش، تزلزل نهاد خانواده و ... را در بردارد.

لذا ابتدا بايستي با راه هاي نفوذ تهاجم فرهنگي بيگانه و ابزارهاي اين تهاجم آشنا شويم تا بتوانيم از راه كارهاي مناسب كه شامل دشمن شناسي، اقامه ي امر به معروف و نهي از منكر، ارائه و تبليغ الگوي و اصول تربيتي مناسب براي جوانان و سالم سازي محيط و تصحيح و توزيع محصولات فرهنگي مناسب و ... مي باشد استفاده نماييم كه اين امر مستلزم مشاركت مسئولين مملكتي و هم چنين خانواده ها در اين امر خطير مي باشد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :