جمعه - 2019 آوريل 19 - 14 شعبان 1440 - 30 فروردين 1398
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192578
تاریخ انتشار : 22 تیر 1390 14:53
تعداد بازدید : 139

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

راههای ایجاد امید و انگیزه در جوانان با تأکید بر آموزه های دینی

اميد و انگيزه لازمه ي حيات زندگي است و اين دو مقوله يك رابطه ي دوسويه با يكديگر دارند. هريك ديگري را تقويت مي كند به طوري كه با بوجود آمدن اميد، انگيزه به خودي خود ايجاد مي شود؛ همين طور اگر انگيزه ايجاد شود اميد را به دنبال دارد. سلامت و سعادت جامعه و خانواده در گرو جوانان مي باشد. از طرفي يكي از دوره هاي زندگي هر انسان را دوره جواني تشكيل مي دهد. براي اين كه هر انساني بتواند از دوره ي جواني خود به نحو احسن استفاده كند نيازمند به همان دو مؤلفه يعني اميد و انگيزه مي باشد. اما امروزه برخي از جوانان دچار نااميدي شده اند و همين نااميدي، انگيزه ي آنان را براي ادامه ي زندگي و هركاري از بين برده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه  کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

راههای ایجاد امید و انگیزه در جوانان با تأکید بر آموزه های دینی

 

 

 1390

 

 زهرا ترک

 

خانم عذرا خلیلی

 

آقای ضیاءالدین هاشمی

 

جوان، اميد، انگيزه، دين اسلام

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

اميد و انگيزه لازمه ي حيات زندگي است و اين دو مقوله يك رابطه ي دوسويه با يكديگر دارند. هريك ديگري را تقويت مي كند به طوري كه با بوجود آمدن اميد، انگيزه به خودي خود ايجاد مي شود؛ همين طور اگر انگيزه ايجاد شود اميد را به دنبال دارد.

سلامت و سعادت جامعه و خانواده در گرو جوانان مي باشد. از طرفي يكي از دوره هاي زندگي هر انسان را دوره جواني تشكيل مي دهد. براي اين كه هر انساني بتواند از دوره ي جواني خود به نحو احسن استفاده كند نيازمند به همان دو مؤلفه يعني اميد و انگيزه مي باشد. اما امروزه برخي از جوانان دچار نااميدي شده اند و همين نااميدي، انگيزه ي آنان را براي ادامه ي زندگي و هركاري از بين برده است.

در دين اسلام نيز نااميدي به شدت نهي شده و بر اميد و اميدواري تأكيد فراوان شده، همچنيني راهكارهايي براي رسيدن به اميد و ميدواري بيان كرده كه در اين تحقيق به آن پرداخته مي شود. پژوهش حاضر در بردارنده چهار فصل است:

فصل اول كه شامل مطالبي درخصوص دوره جواني است به تعريف جوان، ويژگي ها، نيازها و آفت هاي اين دوره مي پردازد و بيان كننده اين است كه دوران جواني بهترين دوران هر زندگي است.

فصل دوم: به موضوعاتي در زمينه اميد مي پردازد، تعاريف، اهميت، نشانه ها، ريشه ها و موانع و آثار اميد در زندگي از مطالبي است كه در اين فصل به آن ها اشاره شده است.

فصل سوم: به بيان تعريف انگيزه، ناكامي ها و انواع انگيزه ها كه شايع ترين انگيزه ها در زندگي هر انساني از جمله جوان است اختصاص يافته است.

و در فصل چهارم: به راهكارهاي ديني كه باعث بوجود آمدن انگيزه و اميد است پرداخته كه اين راهكارها يا توسط خود فرد يا توسط ديگران بوجود مي آيد.

نتايجي كه از اين تحقيق حاصل مي شود اين است كه راه هاي ايجاد اميد و انگيزه يعني مثبت انديشي، سپردن مسئوليت، بازي با كودكان و ... نيز بر اساس آموزه هاي ديني همچون حسن ظن، توكل و صبر بوجود مي آيد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :