چهارشنبه - 2019 ژانوِيه 23 - 17 جمادي الاول 1440 - 3 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192570
تاریخ انتشار : 21 شهریور 1389 13:44
تعداد بازدید : 121

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

بررسي تفاوت زن و مرد در ديه و قصاص از ديدگاه فقه

قصاص و دیه از مجازات های محوری در قوانین کیفری اسلام است که به ویژه قصاص نقش اساسی در ایجاد جامعه ای به دور از خشونت ایفا می کند.

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسي تفاوت زن و مرد در ديه و قصاص از ديدگاه فقه

1389

صديقه نوروزي

فاطمه نجفی

فرزانه نیکوبرش

دیه، قصاص، ارش، حد، حدقذف، حد سرقت، مجنی علیه، محکوم علیه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

قصاص و دیه از مجازات های محوری در قوانین کیفری اسلام است که به ویژه قصاص نقش اساسی در ایجاد جامعه ای به دور از خشونت ایفا می کند.

موضوع قصاص ودیه در علوم قرانی- فقهی- حقوقی- کیفری- جامعه شناسی و .... قابل بررسی وتامل است. اما در این نوشتار با رویکرد فقهی با استفاده از منابع قرانی و روایی تفات احکام دیه و قصاص در زن و مرد بررسی شده است. 

ارتکاب جرایم عمدی بر ضد تمامیتِ جسمانی افراد، مجازات قصاص را به دنبال دارد و ارتکاب جرایم غیر عمدی بر ضد تمامیت جسمانی افراد موجب دیه می گردد، در اصلِ این قانون بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد.

 نفس مرد در مقابل زن قصاص می شود مشروط به این که اولیای دم زن نصف دیه مرد را بپردازند و در صدمه ی وارد بر عضو نیز اگر میزان دیه ی صدمه، یک سوم دیه یا بیش از آن باشد همین شرط وجود دارد. دیه نفس زن مثل دیه نفس مرد است، دیه اعضای زن و مرد در یک سوم دیه ی کامل، با هم برابرند و پس از آن دیه زن به نصف تقلیل می یابد.

در اصل این قانون تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد بلکه در اجرای آن کمی تفاوت می باشد که همین تفاوت موجب شبهات و اعتراضاتی نسبت به قانون دیه و قصاص در حقوق کیفری اسلام شده است از جمله ی این که اسلام ارزش زن را نسبت به مرد کمتر می داند که ریشه ی این تفکرات و شبهات بر اثر عدم توجه وآگاهی به معیارهای ارزشی قرآن کریم و رسوخ شبهات و تهاجم  فرهنگ جاهلی و غربی می باشد.

این تحقیق به هدف کاربردی و با روش توصیفی انجام ودر جمع آوری مطالب ازنوع متنی و کتا بخانه ای بهره برده شده، که درچهار فصل تنظیم گشته است .

 تفاوت هایی که درحقوق کیفری و اجرای مجازات بین زن و مرد وجود دارد به مفهوم تبعیض بین زن و مرد و برتری دادن مرد بر زن نیست بلکه مقتضای وجود هماهنگی بین مقررات و قوانین اسلام در ابعاد مختلف زندگی خانوادگی و اجتماعی چنین است و در نهایت منطبق بر توانمندی جسمی، روانی و عاطفی زن و مرد و هدف خلقت آن ها است.

 

اسلام هیچ تفاوتی بین زن و مرد از لحاظ جنس قایل نیست زیراملاک برتری در اسلام تقوا و تعالی انسانیت است نه جنسیت، این تفاوت به خاطر دلایل دیگری، از جمله این که مرد سرپرست و مسول اقتصادی یک خانواده می باشد و هم چنین روایات بسیاری از ائمه معصومین در رابطه با اجرای حکم و قصاص دیه زن ومرد بیان شده که اثبات می کند، اسلام از احاظ جنس بین و زن و مرد تفاوتی قایل نیست.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :