سه شنبه - 2019 ژانوِيه 22 - 16 جمادي الاول 1440 - 2 بهمن 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192568
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1390 13:40
تعداد بازدید : 155

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثریه

مدیریت بحران اقتصادی و نقش زنان در بحران های اقتصادی خانواده

مسیر زندگی همیشه صاف و هموار نیست و فرد، خانواده و اجتماع در طول حیات خود با نشیب و فرازهای متعددی مواجه می شوند و بعضا افراد و خانواده ها دچار بحرانها و مسائل مهمی -از جمله بحران اقتصادي- می­شوند که اگر از قبل برای مواجهه با آن تدبیر نشده باشد، دچار آسیبها و صدمات جبران ناپذیرخواهند شد. زنان که تقريباً نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می­دهند می­توانند نقشهای مهمی در ابعاد مختلف زندگی، از جمله در مواجهه با بحران اقتصادي، ایفا نمایند. مطالعه حاضر با روش کشفی و تبیینی و رویکردی اسلامی تلاش دارد با توجه به اهمیت زنان در خانواده و اجتماع، جایگاه و نقش زنان را در مدیریت بحرانهای اقتصادی خانواده مورد توجه قرار دهد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه کوثریه

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

مدیریت بحران اقتصادی و نقش زنان در بحران های اقتصادی خانواده

 

 

 1390

محدثه جندقی علائی

 

خانم عذرا خلیلی

 

خانم عزت سادات میرخانی

 

زنان؛ خانواده؛ مديريت بحران؛ مراحل بحران؛ بحران اقتصادي خانواده

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

مسیر زندگی همیشه صاف و هموار نیست و فرد، خانواده و اجتماع در طول حیات خود با نشیب و فرازهای متعددی مواجه می شوند و بعضا افراد و خانواده ها دچار بحرانها و مسائل مهمی -از جمله بحران اقتصادي- می­شوند که اگر از قبل برای مواجهه با آن تدبیر نشده باشد، دچار آسیبها و صدمات جبران ناپذیرخواهند شد.

زنان که تقريباً نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می­دهند می­توانند نقشهای مهمی در ابعاد مختلف زندگی، از جمله در مواجهه با بحران اقتصادي، ایفا نمایند. مطالعه حاضر با روش کشفی و تبیینی و رویکردی اسلامی تلاش دارد با توجه به اهمیت زنان در خانواده و اجتماع، جایگاه و نقش زنان را در مدیریت بحرانهای اقتصادی خانواده مورد توجه قرار دهد.

زنان بر اساس توانمندیهای خاص خود از جمله نقش موثر در تعلیم و تربیت و ایجاد روحیه همدلی و همراهی درخانواده، می توانند در مدیریت بحران اقتصادي خانواده در سه دوره قبل، حین و پس از بحران موثر باشند. مهم‏ترین حوزه‏ای که در مدیریت بحران تحت تأثیر کار زن قرار می‏گیرد مدیریت قبل از وقوع بحران اقتصادی و آماده سازی اعضای خانواده و بویژه فرزندان برای مقابله با بحرانهای احتمالی و نیز جلوگیری از وقوع بسیاری از بحرانها با پیش بینی و مدیریت مناسب درآمد و هزینه خانواده می باشد.

در دوران وقوع بحران نیز، زنان می توانند به عنوان کانون محبت و عاطفه، ظرفیت همدلی و همراهی خانواده را برای مقابله با بحران و کاهش اثرات سوء آن، بالا ببرند و پس از عبور از بحران نیز بر اساس همین توانمندی، به سرعت بازیابی و بازسازی نهاد خانواده را آغاز کنند و برای بازگشت خانواده به روال عادی تلاش نمایند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :